Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczniejszy Rzeszów z perspektywy pieszego. Czy miasto innowacji jest przyjazne pieszym?

Małgorzata Zaremba
Małgorzata Zaremba
Czy Rzeszów jest przyjazny pieszym? Idea ruchu społecznego „Pieszy Rzeszów” funkcjonuje od 2016 roku. Z biegiem czasu jednak cel aktywistów ewoluował wraz ze skalą pilnych zmian. „Słuchamy mieszkańców, szukamy rozwiązań, zgłaszamy zaistniałe problemy. Chcemy stworzyć miasto bezpieczniejsze dla pieszych” – mówi Waldemar Ruszel, inicjator ruchu „Pieszy Rzeszów”.

Pieszy Rzeszów jest ruchem społecznym opartym na niezależnej działalności aktywistów. Powstał na przełomie 2016 i 2017 roku. Początkowo miał skupiać się na edukacji w obszarze prawidłowego parkowania, jednak wraz z rosnąca skalą zaniedbań stref związanych z funkcjonowaniem pieszych, ruch społeczny poszerzył swoje horyzonty, poświęcając swoją działalność dla ogólnego dobra i bezpieczeństwa pieszych w Rzeszowie.

Nazwa ruchu Pieszy Rzeszów nawiązuje do przestrzeni miejskiej, przeznaczonej do przemieszczania się. My jako ruch społeczny, skupiamy się na właśnie na ruchu pieszych. Nie znaczy to, że jesteśmy przeciwnikami samochodów, czy rowerów. Chodzi o to, aby ta przestrzeń dla niezmotoryzowanych była dobrze zorganizowana i bezpieczna w naszym mieście.

- mówi Waldemar Ruszel, działacz społeczny, przedsiębiorca, inicjator kampanii społecznych.

Celów ruchu społecznego Pieszy Rzeszów jest wiele. Jednym z nich jest zmiana mentalności zarówno mieszkańców jak i gości naszego miasta. Aktywiści wyjaśniają, że pragną stworzyć przestrzeń miejską w której każdy rozumie, że miasto i jego przestrzeń jest przede wszystkim dla ludzi, nie dla pojazdów. Każdy kierowca jest w pierwszej kolejności pieszym.

Niestety przez wiele lat działające i utrwalane przekonanie, że nieprzepisowe parkowanie „nikomu nie przeszkadza” powoduje, że skala zaparkowanych nieprzepisowo samochodów jest ogromna. Konsekwencją nieprawidłowego parkowania są zniszczone chodniki, krawężniki czy tereny zielone, które wymagają częstszej renowacji. Za kolejne cele organizacji uważa się:

- zbieranie informacji o nieprawidłowej infrastrukturze w mieście lub złym oznakowaniu.
- określenie konkretnych miejsc, gdzie nagminnie kierowcy łamią przepisy dotyczące parkowania,
- konsultacje pomiędzy aktywistami, weryfikacja zastanej sytuacji wraz z przepisami,
- rozmowy z urzędnikami reprezentującymi różne instytucje odpowiedzialne za ruch drogowy i jego bezpieczeństwo,
- przygotowywanie pism wraz z opisami nieprawidłowości oraz proponowanymi rozwiązaniami.

Nie chcemy, żeby samochody zawładnęły przestrzenią do życia w mieście, choć nadrzędnym z tych wszystkich wymienionych celów jest wyłącznie troska o bezpieczeństwo pieszych. Poprzez działalność naszego ruchu pragniemy ulepszyć jakość życia w mieście dla ludzi, którzy nie są zmotoryzowani. Mamy na względzie rodziców poruszających się po mieście z wózkiem, osoby starsze, niewidome i z niepełno sprawnościami.

- mówi Waldemar Ruszel.

Ruch Pieszy Rzeszów zrealizował już kilka projektów, które zostały pozytywnie rozpatrzone przez władze miasta. Wśród wdrożonych w życie pomysłów jest przede wszystkim zwiększona ilość oznakowanych przejść dla pieszych. Takim miejscem jest na przykład przejście dla pieszych przy Ratuszu, które wcześniej nie było prawidłowo oznakowanym miejscem. Udało się także zrealizować projekty zwiększające przepustowość. Takimi przykładami są: ustawienie donic przy ulicy Kazimierza, czy poszerzenie chodnika przy parkingu w okolicy Ratusza. Inne dzieła to słupy, które są częściej wstawiane w różnych miejscach, by dać swobodę przejścia pieszym.

Dzięki naszym aktywistom i mieszkańcom, którzy do nas piszą o uszkodzonych wózkach inwalidzkich z powodu nieprzepustowych chodników, lub konieczności ominięcia pojazdu albo zjechania z wysokiego krawężnika, wiemy co należy zgłosić i szukamy wspólnych rozwiązań. Pragniemy stworzyć Rzeszów przyjaznym miejscem do życia dla wszystkich, bez wyjątków.

– mówi Waldemar Ruszel, działacz społeczny, przedsiębiorca, inicjator kampanii społecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto