Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

422 operacje robota da Vinci w 2023 roku. Rzeszowski szpital jest w krajowej czołówce

OPRAC.:
Urszula Sobol
Urszula Sobol
Uniwersytecki Szpital Wojewódzki w Rzeszowie dołączył  do grupy ośrodków, w których szkoleni są przyszli operatorzy da Vinci
Uniwersytecki Szpital Wojewódzki w Rzeszowie dołączył do grupy ośrodków, w których szkoleni są przyszli operatorzy da Vinci USK w Rzeszowie
Nowoczesny robot medyczny da Vinci w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie pracuje przez 5 dni w tygodniu. W jego asyście urolodzy w 2023 roku wykonali 266 zabiegów, ginekolodzy - 133, a chirurdzy onkologiczni - 23.

Małoinwazyjną metodą najczęściej przeprowadzano operacje całkowitego usunięcia prostaty, usunięcia macicy czy resekcji odbytnicy w raku jelita grubego.

- Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w kraju pod względem liczby operacji wykonanych w asyście robota - podkreśla dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. - Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu lekarzy i zespołów medycznych, a także dostępności robota. Zakup przez szpital tego urządzenia (z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i budżetu państwa) sprawił, że robot pracuje przez 5 dni w tygodniu. - Rozszerzyliśmy też działalność o procedury ginekologiczne i chirurgiczne - dopowiada dyrektor.

W USK są 4 certyfikowane zespoły lekarzy: 2 urologiczne i po jednym ginekologicznym i chirurgicznym. Ich doświadczenie, liczba przeprowadzonych zabiegów i wyniki sprawiają, że w szpitalu leczą się też pacjenci spoza Podkarpacia.

- Wdrożenie systemu robotycznego do szpitala przyniosło postęp w zakresie jakości usług oferowanych pacjentowi - tłumaczy dr Ławiński. - Dzięki współpracy z największymi ośrodkami robotycznymi w Europie możemy oferować najwyższy poziom wykonywanych zabiegów. Z perspektywy pacjenta, biorąc pod uwagę nasze uprzednie doświadczenie płynące z chirurgii otwartej oraz laparoskopowej, możemy zapewnić znacząco mniejszą śródzabiegową utratę krwi, szybszy powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania, a co za tym idzie, powrót do codziennej pracy i obowiązków. Dzięki zaawansowanej technologii standardem postępowania stały się działania mające na celu chociażby zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki temu obserwujemy mniej następstw płynących z leczenia operacyjnego, pod postacią nietrzymania moczu oraz zaburzeń potencji.
Dodatkowym atutem wprowadzenia technologii robotycznej jest skrócenie pozabiegowego czasu cewnikowania, co poprawia jakość życia pacjenta.

Rzeszowski szpital dołączył do grupy ośrodków, w których szkoleni są operatorzy da Vinci. Także studenci Wydziału Medycznego URz uczestniczą w zajęciach z chirurgii robotycznej.

- W planach mamy certyfikowanie kolejnych zespołów lekarzy. Będziemy mogli wykonywać jeszcze więcej operacji. Ponadto w szpitalu będą odbywać się szkolenia, również z udziałem lekarzy z zagranicznych ośrodków - wylicza dr Ławiński.

Wszystkie przeprowadzone zabiegi znajdują się obecnie w katalogu świadczeń refundowanych przez NFZ.

- Główną trudnością ograniczającą rozwój chirurgii robotycznej jest jednak zbyt niski poziom refundacji poszczególnych procedur - uważa Janusz Ławiński. - Biorąc pod uwagę wysoki koszt funkcjonowania i amortyzacji systemu robotycznego, kompleksowość zabiegu oraz długotrwały proces szkoleniowy operatora i asysty, procedury powinny mieć znacząco bardziej preferencyjną wycenę. Dodatkowo w chwili obecnej refundowane są pojedyncze procedury onkologiczne z zakresu chirurgii robotycznej, co uniemożliwia zaoferowanie pacjentowi pełnego zakresu procedur wykonywanych przy użyciu systemu robotycznego.

Robot da Vinci jest w USK od maja 2021 r. Od tego czasu do końca 2023 r. wykonano 753 operacje. W 2021 roku było ich 119, a w 2022 - 201.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 422 operacje robota da Vinci w 2023 roku. Rzeszowski szpital jest w krajowej czołówce - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto