Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mężczyźni rzadziej niż kobiety się badają i mniej dbają o zdrowie. Jak mogą to zmienić? Jakie badania panowie mogą zrobić na NFZ?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Ze statystyk wynika, że mężczyźni częściej niż panie unikają wizyt u lekarzy i badań. Tymczasem mogą one pomóc im zachować zdrowie na dłużej
Ze statystyk wynika, że mężczyźni częściej niż panie unikają wizyt u lekarzy i badań. Tymczasem mogą one pomóc im zachować zdrowie na dłużej 123RF
Panowie nie przepadają za wizytami u lekarza. Badają się dopiero, gdy coś im dolega, a wtedy może być za późno. Dlatego łódzki oddział NFZ zachęca ich do badań profilaktycznych.

Mężczyźni unikają badań lekarskich? Zaskakujące dane statystyczne
Ze statystyk medycznych wynika, że wielu mężczyzn unika lekarzy. W ostatnim dziesięcioleciu do lekarzy chodziło od 55 do 64 proc. osób płci męskiej, co oznacza, że co trzeci lub nawet co drugi pan w ogóle z pomocy lekarskiej nie korzysta! Do tego mężczyźni często zgłaszają się do lekarza dopiero gdy odczuwają poważne dolegliwości, lekceważą zaś badania profilaktyczne i kontrolne. Kobiety są pod tym względem bardziej odpowiedzialne. Odsetek pań chodzących na wizyty lekarskiej jest o 10 punktów procentowych większy.

Dodatkowo mężczyźni częściej niż panie oceniają swój stan zdrowia jako dobry. Ale to subiektywne odczucia. Panowie bowiem dużo częściej zapadają na choroby zbierające największe śmiertelne żniwo w Europie, takie jak choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe.

Efekty są tragiczne. Mężczyźni w Polsce średnio żyją o osiem lat krócej niż kobiety. A unikanie lekarzy, oprócz uwarunkowań fizycznych związanych z płcią, jest jedną z przyczyn tego stanu rzeczy.

Interesuje cię temat męskiego zdrowia? Tu znajdziesz cykl podcastów Akademii NFZ

Dlatego łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca mężczyzn, do przełamania niechęci do badań.

- Świadomy mężczyzna to człowiek, który odważnie mierzy się z różnorodnymi wyzwaniami. To nie tylko wyzwania zawodowe czy obowiązki rodzinne. To również odpowiedzialność za swoje zdrowie – podkreśla Magdalena Góralczyk z ŁOW NFZ. Jak dodaje profilaktyka oraz regularne badania przesiewowe są bardzo ważne szczególnie dla mężczyzn. - Nie czekajcie do 50. roku życia na wizytę u lekarza – radzi panom.

Tu znajdziesz kompedium wiedzy na temat męskiego zdrowia przygotowane przez NFZ

Badania profilaktyczne dla mężczyzn w ramach NFZ

Które badania profilaktyczne należy wykonać? Oprócz regularnej kontroli masy ciała, ciśnienia krwi i poziomu glukozy raz w roku mężczyźni powinni wykonywać podstawowe badania laboratoryjne takie jak morfologię krwi, badanie ogólne moczu i sprawdzający poziom cholesterolu lipidogram.

Po 40. roku życia mężczyźni powinni też regularnie badać prostatę przez oznaczenie ważnego przy diagnozowaniu raka prostaty czynnika PSA, a w razie potrzeby także przez konsultacje urologiczne Natomiast po 60. roku życia raz w roku powinni wykonać USG jamy brzusznej by zbadać stan nerek i pęcherza moczowego.

Panowie powinni też zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę męskich nowotworów, w tym najczęstszego raka prostaty, ale też raka prącia czy jąder i zwracać uwagę na niepokojące objawy, prowadząc regularne samobadanie.

Dobrym wstępem do regularnych badań może być skorzystanie z programu Profilaktyka 40 Plus, w ramach którego mężczyźni po 40. roku życia mogą bezpłatnie wykonać podstawowe badania laboratoryjne, a także m. in. próby wątrobowe, badanie krwi utajonej w kale czy oznaczenie antygenu PSA. Program został przedłużony do czerwca 2024. Aby otrzymać pierwsze skierowanie trzeba wypełnić krótką ankietę, potem badania można powtórzyć po upływie 12 miesięcy bez dodatkowych formalności.

Tu znajdziesz praktyczne informacje o programie Profilaktyka 40 Plus

NFZ przygotował szereg innych programów profilaktycznych, skierowanych także do mężczyzn.
To m. in. programy dotyczące profilaktyki chorób układu krążenia, nowotworów głowy i szyi, chorób odtytoniowych, chorób naczyń mózgowych, a nawet bólów kręgosłupa.

Dla ułatwienia wszystkie zalecane i przysługujące w danym wieku i w danej kondycji zdrowotnej badania profilaktyczne możemy znaleźć w kalendarzu badań na stronie internetowej Akademii NFZ.

Tu znajdziesz kalendarz Akademii NFZ, który ułatwi znalezienie badań

Zdrowy tryb życia mężczyzny. Na co zwrócić uwagę?

Oprócz badania ważny jest też zdrowy tryb życia. Tymczasem mężczyźni miewają na sumieniu liczne grzechy przeciwko swojemu zdrowiu: częściej niż kobiety palą tytoń i spożywają średnio aż trzy razy więcej alkoholu niż panie. Państwowy Zakład Higieny wyliczył, że trzy razy mniej panów niż pań je pełnoziarniste pieczywo, za to mężczyźni są większymi amatorami fast foodów, słonych przekąsek, a nawet słodzenia napojów.

Dlatego panowie powinni zadbać o zdrowe nawyki: rzucić palenie i ograniczyć spożycie alkoholu. Oprócz regularnej aktywności fizycznej ważna jest też zdrowa dieta. Może to być np. dieta DASH z dużą ilością warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ograniczająca cukier, sól i produkty przetworzone. Bezpłatny, zdrowy plan posiłków dla mężczyzn można znaleźć na przygotowanym przez NFZ portalu internetowym z dietami.

Tu znajdziesz portal z bezpłatnymi dietami przygotowanymi przez NFZ

NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na aleksandrowlodzki.naszemiasto.pl Nasze Miasto