Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmagasz się z refluksem? Możesz skorzystać z bezpłatnych badań

OPRAC.: Urszula Sobol
Badanie pH-metryczne przełyku z impedancją jest refundowane przez NFZ i jest wykonywane na podstawie skierowania w ramach Poradni Gastroenterologicznej
Badanie pH-metryczne przełyku z impedancją jest refundowane przez NFZ i jest wykonywane na podstawie skierowania w ramach Poradni Gastroenterologicznej USK w Rzeszowie
Wielokanałowa wewnątrzprzełykowa impedancja z pH-metrią to obecnie najdokładniejsza metoda w diagnostyce i różnicowaniu choroby refluksowej przełyku. Badanie jest refundowane przez NFZ.

Badanie umożliwia bardzo dokładną ocenę każdego rodzaju refluksu żołądkowo-przełykowego: kwaśnego, niekwaśnego oraz mieszanego (gazowo-płynnego). Od ubiegłego roku badanie wykonywane jest w ramach Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Choroba refluksowa przełyku to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku powodujące kłopotliwe objawy i powikłania. Najczęstszymi są zgaga, kwaśna regurgitacja oraz ból w nadbrzuszu. Do nietypowych objawów należą niespecyficzne bóle w klatce piersiowej, kaszel, nawrotowe zapalenia krtani, astma czy nadżerki na zębach. GERD występuje we wszystkich grupach wiekowych, częściej po 40. r.ż. u obu płci.

- W krajach wysoko rozwiniętych objawy pojawiają się codziennie u około 5-10 proc. osób, a raz na tydzień u około 20 proc. populacji - mówi lek. Mateusz Rzucidło z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w USK. - W Polsce refluks rozpoznaje się u 34 proc. osób, które zgłaszają się do przychodni. Szacuje się, że ponad 6 milionów Polaków cierpi na refluks.

Choć dostępnych jest kilka metod ułatwiających diagnostykę (gastroskopia, kwestionariusze, badanie laryngologiczne), to pH-metria przełyku z impedancją wydaje się najpewniejsza. Preferowana jest do oceny przede wszystkim pacjentów z GERD opornym na leczenie inhibitorem pompy protonowej (IPP), bólem w klatce piersiowej o przyczynie niekardiologicznej, objawami laryngologicznymi/pulmonologicznymi oraz u osób kwalifikowanych do operacji antyrefluksowej. Rekomenduje się również monitorowanie pH i impedancji u chorych z idiopatycznym włóknieniem płuc, mukowiscydozą lub inną chorobą płuc kwalifikowanych do transplantacji płuc, u których podejrzewa się ChRP.

Samo badanie wykonywane jest za pomocą specjalnej, bardzo cienkiej (ok. 1 mm), jednorazowej sondy wprowadzanej przez nos. Zawiera ona elektrody do pomiaru impedancji w świetle przełyku na długości około 20 cm oraz elektrodę służącą do pomiaru pH, której końcówka zostaje umieszczona 5 cm powyżej dolnego zwieracza przełyku.

- Zapis jest rejestrowany przez całą dobę, przez mały, przenośny rejestrator połączony z sondą - wyjaśnia lek. Michał Kluz z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych. - Pacjent przy użyciu przycisków rejestratora i w dedykowanym dzienniczku zaznacza początek i koniec przyjmowania posiłków, początek i koniec każdorazowego przyjęcia pozycji leżącej oraz wystąpienie objawów, które podejrzewane są o związek z refluksem. Po upływie 24 godzin zapisu, pacjent zgłasza się do szpitala, celem usunięcia sondy. Badanie umożliwia detekcję refluksu oraz zmian pH w przełyku w trakcie wykonywania codziennych czynności pacjenta, umożliwiając identyfikację czynników wywołujących refluks.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmagasz się z refluksem? Możesz skorzystać z bezpłatnych badań - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto