Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla Strefy płatnego parkowania w Pleszewie

PF
Tak ma wyglądać strefa płatnego parkowania w Pleszewie
Tak ma wyglądać strefa płatnego parkowania w Pleszewie
Sienkiewicza, Poznańska, Daszyńskiego, Bojanowskiego czy Szkolna to tylko niektóre ulice, które objąć ma strefa płatnego parkowania która ma powstać w Pleszewie. Wstępny projekt ujrzał świato dzienne na połączonych Komisjach Bezpieczeństwa Urzędu Miasta i Gminy oraz Starostwa Powiatowego.

Strefa płatnego parkowania powstanie w Pleszewie?

20 parkometrów, 360 miejsc postojowych, darmowe parkingi buforowe blisko centrum i na ponad 15 ulicach – tak w wielkim skrócie może wyglądać strefa płatnego parkowania w Pleszewie. Propozycje te, które są wspólnym projektem zarówno Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy, ujrzały światło dzienne na połączonych Komisjach Bezpieczeństwa.

Problem z zaparkowaniem w centrum

O problemie ze znalezieniem wolnego miejsca do zaparkowania w centrum Pleszewa wiedzą nie tylko sami mieszkańcy, ale również radni i urzędnicy. I chcą mu zaradzić – wprowadzając opłaty m.in. na ulicy Poznańskiej, Sienkiewicza czy Daszyńskiego. – Niekiedy muszę zrobić kilka rundek wokół, żeby zaparkować. Tracę czas, nerwy i benzynę – podkreśla jeden z kierowców, któremu pomysł wprowadzenia płatnej strefy bardzo się podoba. – Może w końcu będzie normalnie – dodaje na koniec.

Działająca obecnie płatna strefa parkowania obejmuje zaledwie Rynek i Plac Kościuszki. W sumie daje to łącznie 100 miejsc postojowych. Problemem jest nie tylko konieczność szukania sklepów, gdzie można kupić kartę postojową oraz jej wypełnienie przy ewentualnym braku długopisu, ale niewystarczająca ilość miejsc parkingowych. A będzie jeszcze gorzej. Jak podkreśla Naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym, Renata Garsztka samochodów w powiecie pleszewskim przybywa. – Rocznie rejestrujemy ponad 2,5 tysiąca pojazdów – podkreślała.

Strefa płatnego parkowania

O strefie płatnego parkowania w Pleszewie mówi się już od 8 lat. Jednak dopiero teraz powstały pierwsze tak szczegółowe plany objęcia nią 20 ulic w samym centrum miasta. Jak podkreślał burmistrz Marian Adamek, wprowadzenie opłat ma spowodować szybszy przepływ samochodów przy sklepach. – Problemem są samochody, które parkują tam od rana do wieczora. Widać to zwłaszcza zimą - tłumaczył.

Mimo wszystko pytań i wątpliwości nie brakuje. – Czy przy ustalaniu strefy brano pod uwagę mieszkańców, którzy ją zamieszkują a nie mają wjazdu na posesję? – dopytywał się miejski radny Grzegorz Grygiel, któremu wtórował również Mariusz Sitnicki. – Jaki wpływ na handel będzie miała strefa?

– A co z właścicielami sklepów? – próbował dowiedzieć się Zbigniew Rodek. W odpowiedzi od wiceburmistrza Andrzeja Jędruszka usłyszeli, że nie ma idealnego rozwiązania. - Potrzeba zmiany filozofii. Nam nie zależy na zarabianiu na strefie, ale na rotacji samochodów o którą wnioskują nawet właściciele sklepów. – tłumaczył radnym.
Zielone światło dla tego projektu dało również Starostwo Powiatowe na ulicach którego stanie 10 parkometrów. – To jest wspólnie wypracowana propozycja - zaznaczył starosta Michał Karalus i dodał, że liczy się z tym, że mieszkańcy mogą mieć problem zwłaszcza na początku, kiedy uczyć się będą obsługi systemu i jako przykład podał parking przy Pleszewskim Centrum Medycznym.

Nowe... idzie nowe

Opłaty za parkowanie nie będą jedyną nowością. Wraz z płatną strefą na mapie Pleszew powstaną trzy parkingi określane mianem buforowych. Jak tłumaczył kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Roman Łukasik najwcześniej powstanie parking przy dyskoncie na ulicy Ogrodowej (na terenie PKP). W kolejnych latach mają natomiast powstać miejsca postojowe na Starym Targowisku i na terenie dzisiejszego dworca PKS. – Nie chcę składać deklaracji. Oczekujemy na możliwość dofinansowania tych projektów ze środków unijnych – zaznaczył burmistrz.

Zmiany w organizacji ruchu

Zmiany mają zajść również w sposobie poruszania się w obrębie rynku. W przypadku wprowadzenia strefy Plac Kościelny będzie ulicą jednokierunkową, podobnie jak ulica Garncarska już od ulicy Krzywej. Nowością dla mieszkańców ma być również zmiana kierunku jazdy. Zamiast wjeżdżać w ulicę Garncarską będziemy w nią skręcać w ulicę Sienkiewicza.

Obecnie radni żywo dyskutują nad system w jaki sposób ma być prowadzona strefa i to czy lepiej będzie parkometry kupić czy wydzierżawić. - Chodzi o to, aby kosztowało nas to jak najmniej - zaznaczył burmistrz. Nie wiadomo też jakie będą ceny, ale płacić będziemy za parkowanie od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00 i w soboty do godziny 13:00.

Pewne jest, że strefa płatnego parkowania w Pleszewie powstanie pytanie jest tylko jedno: kiedy?

Obszar strefy płatnego parkowania

- Daszyńskiego - 12 miejsc postojowych
-Sopałowicza - 12 miejsc postojowych
- Plac Powstańców Wielkopolskich - 14 miejsc
- Bojanowskiego-20 miejsc
- Kraszewskiego - 18 miejsc
- Tyniec - 10 miejsc
- Panieńska - 8 miejsc
- Plac Kościelny - 14 + 10 miejsc postojowych
- Kościelna -6 miejsc
- Szkolna - 8 miejsc postojowych
- Kaliska - 28 miejsc postojowych
- Garncarska - 23 miejsca postojowe
- Krzyżowa -5 miejsc postojowych
- Sienkiewicza (do Kolejowej) - 39 miejsc postojowych
-Ogrodowa -9 miejsc postojowych
- Kowalska -9 miejsc postojowych
- Poznańska(do Łąkowej) - 14 miejsc postojowych

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto