Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie i medycyna w obliczu wojny. Pomoc poszkodowanym na polu walki [WIDEO]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Wideo
od 16 lat
Międzynarodowi eksperci dyskutują w Rzeszowie nad zmianami krajowego systemu ochrony i obrony ludności przed skutkami zdarzeń kryzysowych.

Konferencja „Zdrowie i medycyna w obliczu konfliktu zbrojnego”, zorganizowana przez Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z Agencją Badań Medycznych, rozpoczęła się wczoraj. Eksperci skupiają się głównie kwestiach umożliwienia udzielania skutecznej pomocy podczas konfliktu zbrojnego. Mając na uwadze postępujący w ostatnim dziesięcioleciu wzrost zagrożeń militarnych w regionie Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej, poruszają też kwestie odpowiedniego wykorzystania zasobów i kompetencji służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

W konferencji udział wzięli m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski; Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych i gen. Grzegorz Gielerak, prezes Wojskowego Instytutu Medycznego. Uczestniczyli oni w debacie dotyczącej medycyny pola walki i nowych wyzwań z tym związanych.

Minister Niedzielski mówił m.in. o pomocy Ukrainie w ramach służby zdrowia oraz szkoleniach dla medyków z tego kraju. Ministrowi towarzyszyli posłowie Fryderyk Kapinos i Kazimierz Gołojuch.

- Nieprzypadkowo spotykamy się dziś w Rzeszowie, mieście będącym na pierwszej linii wsparcia dla Ukrainy. Przez hub na lotnisku w Jasionce przewinęła się niemal cała pomoc kierowana na Ukrainę - przypomniał minister Niedzielski. - Wojna w Ukrainie każe nam być przygotowanymi do sytuacji kryzysowych, musimy inwestować w segment wojskowej ochrony zdrowia. Dlatego Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs w zakresie rozwiązań w medycynie pola walki i sytuacji kryzysowych.

- Kierujemy dziś 200 mln zł do polskich przedsiębiorców, którzy wspólnie z zespołami badawczymi stworzą rozwiązania, które będą mogły posłużyć bezpośrednio na polu walki, a w przyszłości pacjentom cywilnym chociażby w rehabilitacji - dodał prezes ABM dr hab. Radosław Sierpiński. - Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy wybierzemy rozwiązania wykorzystywane w przypadku konfliktów zbrojnych, katastrof czy wydarzeń masowych.

Podczas konferencji eksperci omawiają też m.in. kwestie opracowania strategii zabezpieczenia medycznego państwa w sytuacji kryzysu i wojny oraz w działaniach niekonwencjonalnych, doskonalenie kadr medycznych oraz potrzeb medycyny ratunkowej, czy leczenia i rehabilitacji ze szczególnym uwzględnieniem medycyny pola walki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdrowie i medycyna w obliczu wojny. Pomoc poszkodowanym na polu walki [WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto