Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaplanuj czas od 24 czerwca i zobacz jak wyglądają odnowione Oranżeria i Ujeżdżalnia w Muzeum - Zamku w Łańcucie!

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Ogrom prac, jakie przeprowadzono w łańcuckiej Oranżerii i Ujeżdżalni turyści będą mogli zobaczyć już od 24 czerwca, gdy zostanie otwarte Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.

Oranżeria i Ujeżdżalnia łańcuckiego zamku przeszły prawdziwą przemianę. Oba miejsca mają pełnić rolę Centrum Edukacji i Tradycji im. Jana Potockiego. W pierwszym jedną z atrakcji dla odwiedzających będzie instalacja przedstawiająca wirtualny lot balonem Jana Potockiego nad Łańcutem. Będą prezentacje interaktywne, mappingi, urządzenia holograficzne, podłoga interaktywna.

Niezwykłe odkrycie

Podczas prac remontowo - konserwatorskich natrafiono na pozostałości zachowanego pod posadzką systemu grzewczego.

- Taki rodzaj ogrzewania był powszechnie stosowany w krajach Europy północnej. Wykorzystywano go także w Polsce. Jako przykład można wymienić m.in. w Starą i Nową Oranżerię w Nieborowie, Starą Pomarańczarnię w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz Pałac Czapskich w Warszawie - podają w Muzeum - Zamku w Łańcucie. - W zależności od tego, jakie rośliny były przechowywane w Oranżerii, starano się im zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju. W naszym obiekcie przechowywano: cytryny, pomarańcze, azalie, kamelie oraz wiele roślin trwało listnych i iglastych. Idealna temperatura, jaka wystarczała do ich przechowywania wynosiła od 0 do 5 stopni C. Ze względu na zły stan zachowania cegieł tworzących mury konstrukcji oraz zdegradowanie spoin pomiędzy nimi, podjęto decyzję o demontażu murów. Z całej konstrukcji udało się wyeksponować jedynie piec i fragment kanału po stronie zachodniej, które można zobaczyć przy szatni.

Niespodzianka dla gości

Muzeum - Zamek zdradza, że na ekspozycji znajdującej się na parterze przygotowali dla gości niespodziankę.

- Na trójkątnym multimedialnym prezenterze będziecie mogli cofnąć się w czasie do początku XIX w. i zobaczycie jak wyglądało palenie w takich piecach. Na końcu prezentacji znajdziecie grę, w której sami będziecie mieli okazję zabawić się w palacza. Nie zabraknie również atrakcji także dla miłośników roślin egzotycznych, które bez odpowiedniego ogrzewania nie miałyby szans na przetrwanie. Na tym samym prezenterze zaprezentujemy Wam okazy, z pewnością przechowywane w naszej Oranżerii.

Trochę historii

Oranżeria została wzniesiona według projektu Chrystiana Piotra Aignera na początku XIX w. Budynek służył nie tylko do przechowywania roślin kubłowych głównie w okresie chłodu, ale także organizowano tutaj spektakle teatralne czy rauty. Po wojnie mieścił się tu klub Arkona, który był rodzajem czytelni połączonej z prelekcjami. W latach 60-tych założono ogród zimowy. Można tu było zobaczyć małpki, papużki, żółwie, świerszcze, czy też egzotyczne rośliny jak palmy.

Atrakcje Ujeżdżalni

Do Ujeżdżalni mieszczącej się w pobliżu kortów przeniesione zostały kupione po wojnie karety, powozy, sanie. Kolekcja liczy ok. 50. Pojazdy umieszczone są na specjalnie skonstruowanych, oświetlonych, z lustrzanymi sufitami, piętrowych podestach, jak na dawnych wielkich wystawach światowych. Planowane są prezentacje pokazujące kulturę jazdy i powożenia, w czym pomógł wicemistrz świata w tejże umiejętności.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto