Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Sanoku - Muzeum Historyczne

red.
Zamek przed rozbudową
Zamek przed rozbudową Muzeum Historyczne w Sanoku
Muzeum Historyczne na zamku w Sanoku słynie z najbogatszej w Polsce kolekcji ikon oraz największego zbioru dzieł Zdzisława Beksińskiego. Zgodnie z zapisem testamentowym artysty, jest jego jedynym spadkobiercą.

Po zamku wzniesionym w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego na wzgórzu górującym nad Sanem niewiele pozostało. Jedynie fundamenty. Dzisiejszy budynek muzealny, a dawniej mieszkalny, pochodzi z czasów starosty Mikołaja Wolskiego, który w latach 1523-48 przebudował średniowieczną warownię w renesansową rezydencję. Skrzydła południowe i północne oraz baszty powstały dziesięć lat później. San poskąpił nam jednak ich widoku. Podmyte wezbranymi wodami rzeki zabudowania runęły w 1636 r. Z rozbiórki (początek XIX w.) cało wyszedł jedynie budynek główny.
Od 2010 r. trwa odbudowa skrzydła południowego, które mieścić będzie Galerię Zdzisława Beksińskiego. Muzeum, jako jedyny spadkobierca zamordowanego w 2005 r. artysty, posiada największy zbiór jego dzieł. W kolekcji znajduje się kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii. Nic dziwnego, że ogromnej i niezwykłej spuściźnie było w muzeum zwyczajnie za ciasno. Dotychczas prace urodzonego w Sanoku (1929 r.) Beksińskiego prezentowane były w ramach stałej ekspozycji w budynku głównym, a także na wystawach czasowych organizowanych w najważniejszych ośrodkach kulturalnych kraju.

Muzealne wnętrza wypełnia także sztuka cerkiewna, nawiązująca do czasów, kiedy tzw. Ruś Podkarpacka po przyłączeniu przez Kazimierza Wielkiego do Polski stała się obszarem współżycia dwóch obrządków chrześcijańskich – wschodniego i zachodniego. Zbiory obejmują zespół 700 ikon, a także krzyży cerkiewnych, chorągwi, szat, ksiąg i paramentów liturgicznych. Zobaczymy tu również ekspozycję sztuki sakralnej Kościoła katolickiego, zbiory archeologiczne i historyczne oraz galerię portretów sarmackich, które w dużej części trafiły tutaj z pałacu Załuskich w Iwoniczu-Zdroju.

Muzeum Historyczne w Sanoku, ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok, tel. 13 463 06 09, e-mail: [email protected]. Zwiedzanie: od 1 października do 31 maja - pon. 8.00–12.00, wt. i śr. 9.00–17.00, pozostałe dni tygodnia 9.00–15.00, od 1 czerwca do 30 września - pon. 8.00–12.00, pozostałe dni tygodnia 9.00–17.00. Bilety: normalne – 11 PLN, ulgowe – 8 PLN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto