Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Ryn pamięta dawne dzieje Mazur. Jego pomysłodawca zainspirował samego Adama Mickiewicza do napisania słynnego poematu

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY 3.0
CC BY 3.0 Wikipedia.org / Krystian Smołka / CC BY 3.0
Wzniesiony pomiędzy mazurskimi jeziorami zamek w Rynie pamięta naprawdę burzliwe czasy… Był siedzibą zakonu krzyżackiego i punktem, z którego obserwowano krwawą bitwę między Krzyżakami a ludnością chłopską. Większości z nas na pewno nie kojarzy się z wieszczem Adamem Mickiewiczem, którego dzieła poznajemy już w wieku szkolnym. Co z tym zabytkowym budynkiem miał wspólnego wielki poeta? Jaką historię skrywa zamek w Rynie? Czy można go zwiedzić? W artykule przedstawiamy garść najważniejszych informacji dla turystów oraz historię tego niezwykłego obiektu.

Spis treści

Ryn jest malowniczo położonym miastem, którego historia sięga epoki neolitu. To także miejsce rozegrania bitwy pod Rynem i dawna siedziba zakonu krzyżackiego, którego przedstawiciele rezydowali w pięknym zamku. Jaka jest jego historia?

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Dakorps / CC BY-SA 4.0

Historia zamku w Rynie

Zamek Ryn powstał ok. 1377 roku i jest jedynym obiektem zbudowanym na potrzeby zakonu krzyżackiego. Wzniesiono go na terenie wcześniejszej warowni, realizując tym samym pomysł wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode.

Budynek miał posłużyć jako miejsce ważnych spotkań zakonu i prawdopodobną lokalizację, z której przeprowadzane mogły być ataki przeciwko Litwie. Po zbudowaniu części twierdzy prace przerwano i wznowiono je dopiero ok. 1393 roku.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Konrad von Wallenrode, wielki mistrz krzyżacki, który szykował zamek w Rynie na siedzibę komturów (zwierzchników zakonu i zarządców okręgu) dla swojego brata. To właśnie on zainspirował Adama Mickiewicza do napisania słynnego poematu "Konrad Wallenrod"!

Domena publiczna
Domena publicznaWikipedia.org / Autor nieznany / Domena publiczna

Komturowie nie rezydowali w zamku zbyt długo - było to niecałe 30 lat. W czasie wojny trzynastoletniej, a dokładniej pod koniec 1455 roku, zamek został zdobyty przez chłopów, którzy mieli dość ucisków, gwałtów i kradzieży popełnianych przez członków zakonu.

Doszło z tego powodu do starcia zbrojnego zakonu krzyżackiego i chłopów, które znane jest dziś jako bitwa pod Rynem.
Mazurska ludność chłopska przetrzymywała w tamtym czasie mieszkańców twierdzy w niewoli, część z nich utopiła. W odpowiedzi Krzyżacy okrutnie pozbawili życia ok. 500 chłopów, przejmując tym samym zamek w Rynie.

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

W XVI wieku okazały budynek stał się siedzibą starostów księstwa pruskiego, a ponad 100 lat później - podczas potopu szwedzkiego, został spalony przez Tatarów. Kolejny pożar z 1881 roku strawił część zamku, pełniącą wcześniej funkcję więzienia. Obecnie tylko jedno skrzydło zamku w Rynie pamięta czasy średniowiecza, resztę dobudowano w czasach nowożytnych. Po II wojnie światowej w zamku mieściło się kolejno muzeum, dom kultury, a nawet urząd miasta. Od 1990 roku zamek jest własnością osoby prywatnej, która zaadaptowała go na czterogwiazdkowy hotel.

Zamek Ryn - architektura

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Semu / CC BY-SA 4.0

Zamek Ryn wzniesiono w stylu gotyckim i neogotyckim. Skrzydło południowo-wschodnie, którego budowę zainicjował właśnie Konrad von Wallenrode, mieściło jego mieszkanie, kaplicę, kapitularz (miejsce zebrań członków zakonu), zbrojownię i pomieszczenia magazynowo-obronne. Całe skrzydło ozdabiały dekoracyjne szczyty i zdobienia z cegły zendrówki, czyli zbyt mocno wypalonej, częściowo zeszklonej cegły ceramicznej.

Informacje dla zwiedzających zamek w Rynie

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Dakorps / CC BY-SA 4.0

Na terenie dawnej twierdzy Krzyżaków mieści się obecnie elegancki hotel, jednak turyści mogą skorzystać z możliwości zwiedzania tego zabytkowego obiektu. Tym, którzy nie mogą z jakiegoś powodu pozwolić sobie na ekscytującą wycieczkę śladami zakonu krzyżackiego, hotel umożliwił wirtualne zwiedzanie.

Lokalizacja
Zamek usytuowany jest w miejscowości Ryn (woj. warmińsko-mazurskie), pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów.

Bilety
Chcąc zobaczyć zamek w Rynie na żywo, goście muszą wykupić bilet na zwiedzanie obiektu.

  • Bilet normalny - 15 zł
  • Dzieci i młodzież w wieku od 5 do 12 lat - 10 zł
  • Dzieci do 5 r.ż. - wstęp darmowy

Zamek Ryn. Nocleg i wyżywienie

Turyści, którzy chcieliby spędzić noc w tym wyjątkowym zamku, mogą skorzystać z oferty hotelu, który mieści się w samym budynku. Cena noclegu za dobę w przypadku pokoju dwuosobowego rozpoczyna się od ok. 500 zł. Opiekunowie, którzy mają zamiar spędzić tam czas ze swoimi pociechami, mogą skorzystać z bonu turystycznego, który jest honorowany przez hotel. Na terenie obiektu znajduje się wiele udogodnień dla gości w każdym wieku, m.in. kręgielnia, SPA, plac zabaw, basen, trasy spacerowe oraz dwie restauracje i winiarnia, ulokowana w zamkowych piwnicach.

Spakuj się na wymarzoną podróż!

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamek Ryn pamięta dawne dzieje Mazur. Jego pomysłodawca zainspirował samego Adama Mickiewicza do napisania słynnego poematu - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto