18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Przecław

red.
w jesiennych barwach
w jesiennych barwach Zamek Przecław
Renesansowy zamek w Przecławiu kusi turystów bogatymi wnętrzami oraz XVII-wiecznym parkiem w stylu angielskim, rozciągającym się na obszarze 10 hektarów. Splendoru dodaje rezydencji fakt, że przez cztery wieki, do roku 1944, jej właścicielami byli potomkowie słynnego Mikołaja Reja z Nagłowic.

I dzisiaj zamek jest własnością prywatną. Od 2005 roku należy do państwa Tyszkiewiczów, którzy obok pokoi hotelowych udostępniają swoim gościom wnętrza muzealne. Podziwiać możemy tutaj m.in. Salę Mikołaja Reja z utrwalonymi na boazerii cytatami wielkiego poety, Salę Muzyczną, Salę Rycerską, zwaną także balową, oraz Salę Herbową z portretami poetów i historycznymi herbami. W 1969 r. cały zespół zamkowo-parkowy wraz z XIX-wieczną oficyną i murowaną kapliczką wpisany został do rejestru zabytków.

Przecław miał przed wiekami dwa zamki. Nieopodal drewnianego zameczku myśliwskiego, w latach 1518-1529 niejaki Mikołaj Ligęza herbu Półkozic wzniósł warownię murowaną i otoczył wałami obronnymi. Budowle sąsiadowały ze sobą przez 130 lat, do czasu potopu szwedzkiego. Cało z wojennej zawieruchy wyszedł zamek renesansowy. W okresie najazdów (1655 r.) właścicielami przecławskiego majątku byli Tarnowscy herbu Leliwa. Ale rządzili tu krótko. Trzy lata później dobra wraz z zamkiem nabył od nich Wojewoda lubelski Władysław Rej herbu Oksza, potomek słynnego Mikołaja z Nagłowic. Rejowie byli panami miasta i rezydencji aż do 1944 r. W zaborze austriackim spotkała ich hrabiowska nobilitacja od dworu cesarskiego (Kajetan Rej). Rodowe gniazdo opuścili wraz z końcem II wojny światowej przenosząc się do Francji.

Pierwsze lata powojenne pisały dla zamku w Przecławiu czarny scenariusz. Zamieniony w magazyny Państwowego Gospodarstwa Rolnego, zniszczony pożarem w 1967 r., schronienie znalazł pod skrzydłami WSK PZL Mielec. Do dawnej świetności wracał w latach 1975-1988. Obecni właściciele – państwo Dorota i Andrzej Tyszkiewiczowie – zmodernizowali zamkowe wnętrza, urządzając w nich sale muzealne, restaurację i stylowe apartamenty.

Zamek Przecław, ul. Podzamcze 8, 39-320 Przecław, tel. 660 734 885, 17 774 70 64, e-mail:[email protected]. Zwiedzanie: od początku kwietnia do końca października, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, w niedzielę od 12.00 do 19.00. Bilety: normalny - 7 PLN, ulgowy - 4 PLN. Do parku wstęp wolny przez cały rok od godz. 9.00 do zachodu słońca.

Zobacz:**zamek w Łańcucie**

10 najatrakcyjniejszych Waszym zdaniem zamków i pałaców na Podkarpaciu - wyniki głosowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto