Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Redakcja
archiwum GOKiR Wojaszówka
W pagórkowatym krajobrazie Pogórza Dynowskiego, nie dalej niż 8 kilometrów na północ od Krosna położone są malownicze ruiny zamku Kamieniec. Kamienne mury stoją w Odrzykoniu, ale i sąsiednia Korczyna ma w nich swoją cząstkę. Granica administracyjna między wsiami biegnie przez ruiny.

Podziały są specjalnością zamku Kamieniec. I w dużej mierze Odrzykoń zawdzięcza im sławę. XIV-wieczne gniazdo rodowe Kamienieckich, którzy przed nastaniem w warowni wzniesionej na górze Kamieniec nosili nazwisko Moskorzewscy, na przestrzeni dwustu lat rozrosło się do rozmiarów potężnego zamczyska. Obok gotyckiego zamku wysokiego stanął tutaj renesansowy zamek średni oraz dwa przedzamcza – odrzykońskie i korczyńskie. Ważną w dziejach tych murów datą był rok 1530, kiedy tzw. zamek korczyński zmienił właściciela. Transakcja zawarta między Kamienieckimi i Bonerami podzieliła warownię na dwie części, a co istotniejsze - podzieliła też jego późniejszych panów. Awanturą i długotrwałym sporem zaowocowała ta dwuwładza na początku XVII wieku, kiedy zamieszkujący zamek wysoki Skotniccy zabrali się do przebudowy dachu. Za sprawą remontu deszczówka płynęła na dziedziniec zamku średniego, w którym panowali Firlejowie. Dla pełnej jasności – rządził tam wojewoda Piotr Firlej, opisywany jako pyszałkowaty jegomość. Wrogiem był mu Jan Skotnicki, uchodzący za większego pieniacza. W sądzie do zgody między nimi dojść nie mogło. Doszło za to do małżeństwo brata wojewody, Mikołaja Firleja, z młodziutką Zofią Skotnicką. I choć dawne spory odzywały się jeszcze w następnych latach, ślub ów złagodził obyczaje zwaśnionych rodzin.

W 1828 r. miał miejsce równie ważny w dziejach Odrzykonia mariaż. Poślubiwszy niejaką Zofię Jabłonowską właścicielem zamku korczyńskiego i połowy starego zamczyska został Aleksander Fredro. Hrabia komediopisarz szczęście miał przy tym podwójne, bowiem wraz z całym zamkowym archiwum w jego ręce trafiły dokumenty opisujące dzieje sporu między Firlejami i Skotnickimi. Z tego też związku narodziła się „Zemsta”. Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek, bodaj najwięksi antagoniści w naszej literaturze, to nikt inny jak Piotr Firlej i Jan Skotnicki.

Fredro zastał zamek zrujnowany najazdami Szwedów i sprzymierzonych z nimi wojsk księcia Jerzego II Rakoczego (1657 r.). Świetności Odrzykoń już nie odzyskał, a w XIX wieku popadł w ruinę. Od 1995 r. w wyremontowanych pomieszczeniach zamku średniego znajduje się prywatne muzeum, w którym możemy oglądać m.in. pamiątki związane z danymi właścicielami majątku. Warto też odwiedzić pobliski rezerwat przyrodniczy „Prządki” z zadziwiającymi formami skalnymi. Zachęca nas skałka wznosząca się przy wejściu do zamku, nazywana „Strażnicą”.

Atrakcje:

Muzeum Zamkowe – pamiątki po właścicielach Kamieńca, m.in. portrety Aleksandra Fredry, Anny Szeptyckiej, Mikołaja Kamienieckiego; XIV-wieczny herb z bramy zamkowej, miecz z przełomu XIV i XV w. odnaleziony w Zyndranowej, militaria z dawnego arsenału zamkowego, zbiory archeologiczne;

malownicze widoki z zamkowych murów;

oświetlone ruiny po zmierzchu, kawiarnia zamkowa.

Muzeum Zamkowe, 38-420 Korczyna, Podzamcze/Zamek Kamieniec, tel. 888 959 661, e-mail: [email protected]. Zwiedzanie: od połowy kwietnia do końca listopada, codziennie w godz. 10.00-19.00. Bilety: 3,50 PLN (przewodnik - 20 PLN + VAT).

Zobacz:**zamek w Przemyślu**

10 najatrakcyjniejszych Waszym zdaniem zamków i pałaców na Podkarpaciu - wyniki głosowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto