Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz kąpieli na rzeszowskiej Żwirowni obowiązuję co najmniej do poniedziałku

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Sinice mogą być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.
Sinice mogą być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Paweł Dubiel
Od piątku na rzeszowskim kąpielisku Żwirownia obowiązywał zakaz kąpieli. Powodem było podejrzenie skażenia wody zakwitem sinic czyli bakterii potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Znaleźli się jednak tacy, którzy mimo ryzyka postanowili popływać.

Żar lejący się z nieba, szczególnie w ostatni piątek sprzyjał spędzenia czasu nad wodą, lub konkretniej w wodzie. Niestety największe rzeszowskie kąpielisko musiało zostać zamknięte z powodu podejrzenia zakażenia wody wykwitem sinic. To rzadkie zjawisko w naszym regionie, ale bardzo często spotykane nad polskim Bałtykiem.

Udaliśmy się na rzeszowską Żwirownię aby sprawdzić jak wygląda sytuacja i w jakiej skali pojawiły się wspomniane sinice. Ku naszemu zdziwieniu, już w godzinach przedpołudniowych na plaży gdzie ustawiono znaki informujące o zakazie kąpieli zjawiło się sporo osób.

Większość z nich zażywała co prawda kąpieli słonecznych, ale byli też tacy, którzy mimo zakazu postanowili wejść do wody. Kilkuletnie dziecko pływało sobie jakby nigdy nic na oczach babci, a starszy pan spacerował w wodzie po pas. Nie wszyscy jednak postępowali tak lekkomyślnie.

-Słyszałem o skażeniu wody ale postanowiliśmy przyjść z synem. Poopalamy się trochę i zamoczymy nogi –powiedział nam jeden ze spotkanych mężczyzn.
Wykwit sinic gołym okiem dało się zauważyć od przeciwnej strony kąpieliska, tam gdzie prowadzone są budowy przez deweloperów. Co ciekawe dzięki niewielkiej liczbie kąpiących się ludzi, przy samej plaży lub z pomostu można było dostrzec całkiem duże okazy ryb.

Mariusz Małecki specjalista medycyny rodzinnej radzi aby stosować się do zakazu wydanego przez sanepid i nie kusić losu.

-Najważniejszą sprawą jest przestrzegać zasad. Po coś są prowadzone te badania wody przez sanepid. Objawy zatrucia sinicami są różnorodne. Najczęściej przypominają one te alergiczne, czyli zaczerwienienie i pieczenie skóry. Zdąża się, że ktoś przypadkowo napije się wody, wtedy mogą pojawić się dolegliwości żołądkowo-jelitowe jak np. nudności. Sporadycznie zdarza się gorączka czy poważniejsze komplikacje. Jeśli już dostrzeżemy u siebie powyższe objawy to w zależności od nich należy spłukać skórę, zażyć leki antyhistaminowe zastosować wapno lub żele i maści.

Jeśli po 2 lub 3 godzinach objawy nie ustąpią to należy skontaktować się z lekarzem-wyjaśnia doktor Małecki.
Wyniki badań wody zleconej przez miasto mają być znane dzisiaj i wtedy okaże się czy kąpielisko zostanie otwarte, czy nadal będzie zamknięte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto