Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w rzeszowskiej bibliotece w 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira

biblioteka
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira.

Ekspozycję można zwiedzać do 31 marca 2016 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

Wystawa przygotowana przez WiMBP w Rzeszowie jest krótkim wspomnieniem o największym pisarzu i dramaturgu wszechczasów – Williamie Szekspirze, w 400. rocznicę jego śmierci.

William Szekspir na świat przyszedł prawdopodobnie 23 kwietnia 1564 r. w Stratford, jako trzecie z ośmiorga dzieci Johna Shakespeare’a – rękawicznika i lokalnego polityka oraz pochodzącej ze znanej i bogatej rodziny, Mary Arden.

Po krótkiej edukacji w szkole średniej, gdzie uczył się łaciny, historii, literatury antycznej i retoryki pracował w różnych rezydencjach magnackich jako sekretarz i guwerner oraz aktor dworski.

W wieku 18 lat ożenił się ze starszą od siebie o 8 lat Anne Hathaway, z którą mieli wspólnie trójkę dzieci. Kilka lat po zawarciu małżeństwa Szekspir wyjechał do Londynu, gdzie podjął pracę w teatrze – początkowo w roli pomocnika, wkrótce aktora, a następnie zajął się pisaniem sztuk i poematów. Umiejętnie dobierając słowa napisał: 38 sztuk, 154 sonety, kroniki historyczne, komedie oraz tragedie. Podejmuje tematy, które napędzały historię świata, takie jak: pożądanie, miłość, władza, zdrada, czy też nienawiść.

Zmarł 23 kwietnia lub 3 maja 1616 r. Jego sława rosła głównie po śmierci – za życia był sławny jedynie w wąskim kręgu teatralnym.

Na przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie wystawie prezentujemy część dorobku literackiego dramatopisarza, w tym dramaty psychologiczne i poetyckie: „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet”, komedie: „Poskromienie złośnicy”, „Stracone zachody miłości”, „Sen nocy letniej”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Kupiec wenecki”, „Wiele hałasu o nic”, tragedie: „Juliusz Cezar”, „Król Lear”, kroniki: „Ryszard II”, „Henryk IV”, sonety oraz książki poświęcone jego życiu i twórczości: „Szekspir, Szekspir – ich rówieśnik”, „Szekspir. Teatr zazdrości”, „Szekspir. Dramaturg elżbietański”.

Przedstawiamy również wybrane artykuły prasowe, mniej znane fakty z życia geniusza oraz sentencje z jego utworów, m.in. najpopularniejsze frazy z „Hamleta”: Być albo nie być – oto jest pytanie, Słowa, słowa, słowa.

Renata Dziepak

Ekspozycję można zwiedzać do 31 marca 2016 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie (I piętro) przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto