MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wystartowała rekrutacja na rzeszowskich uczelniach. Jest sporo nowych kierunków

Beata Terczyńska
Archiwum WSPiA
Rozpoczęła się rekrutacja na studia na rzeszowskich uczelniach. W ofercie jest sporo nowych kierunków, ale też te sprawdzone, rokrocznie oblegane.

Uniwersytet Rzeszowski rekrutację rozpoczął 29 maja. Na studia stacjonarne chce przyjąć 6985 studentów, a na niestacjonarne 3360.

Od nowego roku akademickiego uczelnia będzie kształciła aż na 9 nowych kierunkach. To: psychologia (studia stacjonarne, jednolite magisterskie), malarstwo (stacjonarne, magisterskie), nauczanie języków obcych - język angielski i rosyjski (stacjonarne, magisterskie), zarządzanie państwem (stacjonarne i niestacjonarne, licencjackie), studia miejskie (stacjonarne i niestacjonarne, magisterskie), bezpieczeństwo i certyfikacja żywności (stacjonarne, inżynierskie), menedżer rozwoju produktu (stacjonarne, inżynierskie), nanotechnologia (stacjonarne, inżynierskie) i optometria (stacjonarne i niestacjonarne, inżynierskie).

Przypomnijmy. Przed rokiem TOP najpopularniejszych kierunków to: lekarski (187 kandydatów/miejsce), filologia angielska (7,6), pielęgniarstwo (6,0), dietetyka (5,6), informatyka (5,1), bezpieczeństwo wewnętrzne (4,9), fizjoterapia (4,6), finanse i rachunkowość (3,7), pedagogika specjalna (3,2), ekonomia (3,0) i elektroradiologia (3,0).

Jak będą wyglądały limity przyjęć na kierunek lekarski, które określa minister zdrowia, okaże się w lipcu.

- W tym roku kształtowały się tak: studia jednolite, magisterskie, stacjonarne - 110, niestacjonarne - 60 i w języku angielskim - 40 - przypomina Sylwia Ozga-Bździuch z Działu Rekrutacji i Karier Studenckich UR.

Na Politechnice Rzeszowskiej nabór rozpoczął się 1 czerwca. Uczelnia przyjmuje na 36 kierunków studiów, w tym 4 nowe w języku polskim.

- To: inteligentne systemy i technologie produkcji - studia w Stalowej Woli, inżynieria mechaniczna, inżynieria procesów biznesowych, inżynieria wzornictwa przemysłowego - wymienia Damian Gębarowski, rzecznik PRz.

Uczelnia obecnie notuje bardzo duże zapotrzebowanie na inżynierów we wszystkich gałęziach gospodarki, co jest szczególnie zauważalne np. u specjalistów po kierunkach studiów: inżynieria chemiczna, inżynieria materiałowa, technologie chemiczne. - Duże zainteresowanie jest także na absolwentów Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli. Popyt na inżynierów w regionie jest kilkukrotnie większy niż ilość wykształconych inżynierów - m.owi rzecznik.

Przypomina, że największe zainteresowanie wśród maturzystów w ubiegłym roku było na kierunki studiów: budownictwo, informatyka, lotnictwo i kosmonautyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, architektura, automatyka i robotyka, inżynieria i analiza danych, finanse i rachunkowość. Na te kierunki chętnych było kilkukrotnie więcej niż miejsc. Zainteresowanie studiami na Politechnice Rzeszowskiej w ubiegłym roku zwiększyło się o ok. 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W rzeszowskiej WSIiZ rekrutacja rozpoczęła się już 20 kwietnia.

- Kandydaci mają do wyboru 13 kierunków studiów I st. i jednolitych magisterskich, w tym 5 prowadzonych również w języku angielskim oraz 5 kierunków studiów II st., w tym 2 prowadzone też w języku angielskim - mówi dr Grażyna Bochenek, rzeczniczka prasowa WSIiZ. - Tegoroczne nowości to 3 kierunki studiów I st.: biomedycyna (w języku polskim i angielskim), zrównoważony rozwój i środowisko (polski), praca socjalna (polski i angielski).

Tegoroczne nowości to 3 kierunki studiów pierwszego stopnia: biomedycyna (w języku polskim i angielskim), zrównoważony rozwój i środowisko (w języku polskim), praca socjalna (w języku polskim i angielskim) a także 2 kierunki studiów drugiego stopnia: digital marketing oraz zrównoważony rozwój w gospodarce (oba kierunki w języku polskim).

WSPiA - Rzeszowska Szkoła Wyższa nabór rozpoczęła 1 czerwca. Z jedynym na Podkarpaciu kierunkiem kryminologia.

Uczelnia proponuje 8 nowych specjalności. Na kierunku administracja kandydaci mają do wyboru 13 specjalności w tym dwie nowości. Na studiach I stopnia nową specjalnością są zamówienia publiczne, a na studiach II stopnia doradztwo podatkowe. Kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne to z kolei 9 specjalności, a wśród nich dwie całkiem nowe. Kandydaci na studia I stopnia jako nowość do wyboru mają specjalność przygotowanie obronne i bezpieczeństwo militarne, a na studiach II obronność państwa i bezpieczeństwo międzynarodowe. Zdecydowanie najwięcej nowości czeka na kandydatów na kierunku zarządzanie. W tym przypadku na pięć specjalności, aż cztery są całkiem nowe. Są to: psychologia w zarządzaniu, informatyka w biznesie, zarządzanie i prawo w biznesie oraz zarządzanie finansami.

WSPiA w tym roku stawia także na upraktycznienie zajęć na kierunku prawo, wprowadzając dwie ścieżki przygotowujące do pracy w konkretnych zawodach. Pierwsza - „prawnicza ścieżka aplikacyjna”, przygotowuje do odbycia aplikacji i wykonywania zawodu: sędziego, prokuratora radcy prawnego, adwokata, notariusza i komornika. Druga „ścieżka przygotowuje do wykonywania innych zawodów prawniczych” (m.in.: referendarza sądowego, asystenta sędziego, asystenta prokuratora, doradcy podatkowego, brokera ubezpieczeniowego, kuratora sądowego i mediatora). Studenci kierunku prawo będą także uczestniczyć w dodatkowych zajęciach przygotowujących do podjęcia wybranej aplikacji.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto