Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysokie miejsce Rzeszowa w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych. Doceniony za jakość życia i kondycję ekonomiczną

OPRAC.:
Dariusz Dziopak
Dariusz Dziopak
Krzysztof Łokaj
Na 4. miejscu został sklasyfikowany Rzeszów w klasyfikacji ogólnej Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. Nasze miasto doceniono m.in. za kondycję ekonomiczną, jakość życia oraz perspektywy rozwoju.

Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis został zorganizowany po raz drugi. Zwycięzców zaprezentowano podczas Konferencji Miasta Zrównoważone. W rankingu sklasyfikowano 50 największych pod względem liczby ludności miast na prawach powiatu w Polsce.

W klasyfikacji ogólnej Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis pierwsze miejsce zajęła Warszawa, Rzeszów został sklasyfikowany na 4 miejscu.
W zestawieniu porównano w jaki sposób poszczególne miasta radzą sobie w 3 wskazanych obszarach rozwoju: w obszarze społecznym, środowiskowym i gospodarczym.
W wymienionych obszarach Rzeszów zajął następujące miejsca:

  • obszar społeczny - 4. pozycja,
  • obszar środowiskowy – 21. pozycja,
  • obszar gospodarczy – 8. pozycja.

Mocne strony Rzeszowa: jakość życia, perspektywy, kondycja ekonomiczna

Ocena zrównoważonego rozwoju w obszarze społecznym koncentruje się na jakości życia obecnie i w perspektywie dla przyszłych pokoleń. Ważnym czynnikiem jest dostęp do opieki zdrowotnej, edukacja, wskaźniki demografii, kultury, ubóstwa, bezpieczeństwa i aktywności społecznej mieszkańców.

Obszar gospodarki koncentruje się na kondycji ekonomicznej miasta, wskaźnikach wydatków inwestycyjnych, sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorczości mieszkańców, wartości środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej na realizację projektów, a także stanu infrastruktury transportowej w miastach.

Przestrzeń miejska w Rzeszowie. Jest sporo do zrobienia

Nieco słabiej Rzeszów wypadł w obszarze środowiskowym. Tu brane pod uwagę są elementy przestrzeni miejskiej, które wpływają na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców: dobra jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu, obecność zieleni w strukturze miejskiej. Oceniane jest wykorzystanie zasobów, racjonalna gospodarki odpadami, dostępność do urządzeń sieciowych i planowanie przestrzenne.

Ranking został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Cały raport jest dostępny TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto