Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoki poziom wody na Wisłoku. Monitoring powodziowy: gdzie może wylać Wisłok. Jak sprawdzić, czy grozi powódź

ŁS, DD, NZ
Poziom wody w Wisłoku po intensywnych ulewach w Rzeszowie i okolicy podniósł się do alarmujących wskaźników, ale - mimo dramatycznej sytuacji na innych obszarach województwa - w stolicy Podkarpacia sytuacja się stabilizuje. To jednak dobra okazja, by zbadać jak działa system ostrzegania przed powodzią na Wisłoku, jak badany jest stan rzek na Podkarpaciu. Sprawdź, co dowiedzieliśmy się na ten temat w IMGW.

Intensywne ulwy na Podkarpaciu sprawiły, że setki domów znalazły się pod wodą, Żywioł ciągle powoduje gigantyczne zniszczenia. W piątek wieczorem Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, alarmowała mieszkańców, by przygotowali się do ewentualnej ewakuacji. Falę powodziową mógł do Rzeszowa przynieść Strug. Choć na razie sytuacja w Rzeszowie się ustabilizowała, to jednak wszyscy patrzmy w niebo. Czy Wisłok nam nagle nie zagrozi?

Poziom wody na Wisłoku. Jak prowadzony jest monitoring powodziowy

Postanowiliśmy dla Was zbadać, jak prowadzony jest monitoring powodziowy na Wisłoku, w jaki sposób badany jest poziom wody na Wisłoku, kiedy wprowadza się stany alarmowe na rzekach.
Monitoringiem sytuacji hydrologicznej zajmuje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Na rzekach w Polsce jest zainstalowanych ponad 600 stacji pomiarowych (tzw. wodowskazów). Zdecydowana większość to stacje telemetryczne, z których dane przekazywane są do systemu automatycznie co 10 minut.
Stacje pomiarowe - wodowskazy na rzece Wisłok

  • Puławy
  • Sieniawa
  • Krosno
  • Żarnowa
  • Rzeszów
  • Tryńcza

Dodatkowo przy wybranych punktach pomiarowych zatrudnieni są obserwatorzy. To najczęściej osiedleni w pobliżu mieszkańcy, którzy o określonych godzinach obserwują poziom wody w rzece i przekazują wiadomości do systemu.

Przewidywaniem sytuacji zagrożenia w związku z poziomem wody w rzekach zajmują się Biura Prognoz Hydrologicznych. W Polsce jest ich 3, każde biuro nadzoruje swój teren. Hydrolodzy, opierając się także na danych meteorologicznych, w razie zagrożenia wydają ostrzeżenie dla danego odcinka. Wysyłają odpowiednie komunikaty do służb kryzysowych, m.in. do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które działa przy wojewodzie podkarpackim.

Kiedy wprowadzane są stany alarmowe na rzekach

Każda stacja pomiarowa na Wisłoku i na innych rzekach w Polsce ma określony stan ostrzegawczy i stan alarmowy. Ustala się je z uwzględnieniem warunków lokalnych, często także w porozumieniu z samorządami.
Gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, wprowadza się pogotowie przeciwpowodziowe.
Alarm powodziowy ogłasza się wtedy, gdy poziom wody w rzece osiągnie stan alarmowy, a prognoza hydrologiczna przewiduje dalszy przybór wód.

Poziom Wisłoka. Monitoring powodziowy

Aktualny poziom Wisłoka i stan rzek w Polsce można obserwować za pomocą serwisu internetowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pod adresem: hydro.imgw.pl.
Link znajdziesz TUTAJ.

Najwyższy i najniższy poziom wody na Wisłoku

Z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) otrzymaliśmy także dane, kiedy poziom wody na Wisłoku był najwyższy, a kiedy najniższy.
Najwyższy poziom wody na Wisłoku (wybrane przykłady z 3 punktów pomiarowych)

  • Rzeszów - 16.07.1934 - 760 cm
  • Krosno - 25.07.1980 640 cm
  • Tryńcza - 27.03.1927 - 933 cm

Najniższy poziom wody na Wisłoku:

  • Rzeszów - 08.10.2013 - 19 cm
  • Krosno - 19.09.1932 119 cm
  • Tryńcza - 21.08.2015 - 164 cm

Rzeka Wisłok. Powódź w Rzeszowie

Jedną z największych powodzi ubiegłego wieku była powódź w 1934 roku. Po 9 dniach obfitych opadów wylało wiele rzek, m.in. Wisłok. pod wodą znalazł się znaczny obszar Rzeszowa. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy ulic Podpromie, Chopina, Spytka Ligęzy i Hetmańskiej. Do kolejnej dramatycznej powodzi doszło w roku 1997, a z kolei w maju 2010 r. stan alarmowy na Wisłoku w Rzeszowie był przekroczony o 2,5 metra. Wody było już o 5 cm więcej niż w 1997 r. Zatopione zostały Olszynki, Bulwary, parking obok hali na Podpromiu, ogródki działkowe. Woda podeszła pod szeregówki na Podpromiu. Zmagania z wielką wodą w regionie trwały prawie do połowy czerwca.

Ulewy w regionie. Dramatyczna sytuacja w powiecie rzeszowski...


ZOBACZ TEŻ: Wysoki poziom wody na Wisłoku w Rzeszowie. Most Zamkowy. [23.06.2020]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto