Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawka szkolna w czasie pandemii: to przyda się Twojemu dziecku w szkole. Co kupić przed pierwszym dzwonkiem?

JK
Każda szkoła wymaga konkretnych przyborów, które należy zakupić przed początkiem roku szkolnego. Zanim więc Twoje dziecko pojawi się na lekcjach dowiedz się, czego dokładnie będzie potrzebowało. Najlepiej udajcie się na zakupy razem - tak by dziecko mogło wybrać przedmioty, które poza tym, że będą przydatne i praktyczne - przyniosą mu także trochę radości. Sprawdź, co na pewno przyda się w szkole i bez jakich przedmiotów w plecaku nie obejdzie się Twoja pociecha.

Wyprawka szkolna Dobry Start: 300 zł wsparcia

300 plus jest świadczeniem wypłacanym w ramach rządowego programu DOBRY START, który obejmuje jednorazowe wsparcie dla rodziców uczniów. Kwota w wysokości 300 zł ma w założeniu służyć zakupowi wyprawki szkolnej. Świadczenie wypłacane jest na każde dziecko rozpoczynające nowy rok szkolny – bez względu na dochód rodziny.

300 plus: kiedy złożyć wniosek?

W 2020 roku terminy składania wniosków są takie same, jak w roku 2019. Kiedy należy złożyć wniosek?

  • od 1 lipca do 30 listopada 2020 roku — jeśli wniosek jest składany przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną
  • od 1 sierpnia do 30 listopada 2020 roku — jeśli wniosek jest składany w urzędzie lub instytucji.

W 2021 roku terminy ulegną zmianie. Wnioski będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną lub od 1 kwietnia w urzędzie.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21

Rozpoczęcie roku szkolnego będzie miało miejsce 1 września - informację tą potwierdził Dariusz Piontkowski podczas konferencji zorganizowanej 26 sierpnia. Pierwszy dzień szkoły w I semestrze 2020/2021 wypada we wtorek. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami lekcje będę odbywać się w szkole, nie zaś zdalnie, tak jak miało to miejsce w II semestrze roku szkolnego 2019/2020.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej na początku sierpnia 2020 poinformował, że zajęcia całkowicie zdalne nie są przewidziane. Ostatnio sprecyzował, że w modelu stacjonarnym można jednak wykorzystywać elementy nauki zdalnej. Decyzję w sprawie zmian trybu nauczania dyrekcja szkoły musiałaby skonsultować ze służbami sanitarnymi.

W kwestii zasad bezpieczeństwa Piontkowski zobowiązał Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz GIS do opracowania szczegółowych wytycznych gwarantujących bezpieczeństwo dzieci w szkołach.

Czy w szkole trzeba nosić maseczkę?

Zgodnie ze słowami ministra dzieci w szkole nie będą miały odgórnego obowiązku noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta. Co prawda Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważało wersję zakładającą noszenie maseczek, jednak ostatecznie zrezygnowano z pomysłu. Nie oznacza to jednak, ze w szkole nie będzie można wprowadzić takiego wymogu. Decyzja została po prostu przerzucona na dyrektorów szkół.

Rozważaliśmy jeszcze raz, co zrobić z obowiązkiem noszenia maseczek i pierwotnie wskazaliśmy, że takiego obowiązku nie będzie. Natomiast tam, gdzie warunki szkolne, bardzo wąskie korytarze, wielkość szkoły bądź stan zagrożenia epidemicznego będzie wskazywał na to, że trzeba będzie podjąć jakieś dodatkowe środki ochrony ostrożności, to wtedy dyrektor chyba powinien zalecić osłony nosa i ust w miejscach wspólnych – w korytarzach, klatkach schodowych czy szatniach. - Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej

Niezależnie od tego, co zdecydują dyrektorzy, trzeba będzie przestrzegać zasad higieny osobistej, w tym regularnej dezynfekcji rąk. Co jeszcze, poza płynem odkażającym, kupić dziecku przed pierwszym dzwonkiem?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto