Wrak czołgu i pnące się w górę bloki. Jak w Rzeszowie w latach 80. budowano osiedle Krakowska-Południe [ZDJĘCIA]

Cezary Kassak
Namacalny dowód, że osiedlowe grunty onegdaj użytkowało wojsko. Nz. wrak czołgu t34. - Ćwiczyli tutaj żołnierze, ale równocześnie było to świetne miejsce do zabawy dla dzieci z pobliskiej Baranówki i innych zakątków miasta - wspomina Adam Malkiewicz, który wykonał wszystkie prezentowane tu zdjęcia. Data: 17 grudnia 1983. Adam Malkiewicz
Pejzaż Rzeszowa z lat 80. Powstające bloki i ulice, sprzęt budowlany, wykopy, składowiska ziemi, a obok... wrak czołgu. Prezentujemy zestaw kilkudziesięciu zdjęć pokazujących, jak „rodziło się” w Rzeszowie osiedle Krakowska-Południe (dawniej osiedle Krajowej Rady Narodowej). Unikatowe ilustracje udostępnił nam Adam Malkiewicz z Rzeszowa.

W 1982 roku, w zachodniej części Rzeszowa, na polach dawnej Staroniwy i Przybyszówki, rozpoczęła się budowa osiedla Krajowej Rady Narodowej. Bloki wykonano z wielkiej płyty. Zdzisław Daraż w pracy „Osiedla Rzeszowa” pisze, że jako pierwsi klucze do mieszkań odebrali lokatorzy budynków przy ul. Rataja. Potem oddawano do użytku bloki przy ulicach Stojałowskiego, Pleśniarowicza, Solarza.

Od 1991 roku dzielnica, usytuowana na wzniesieniu, nosi nazwę Krakowska-Południe. W późniejszych latach była jeszcze rozbudowywana. W 2019 roku mieszkało tu około siedmiu i pół tysiąca osób.

Przygotowaliśmy solidną porcję 30 fotografii dokumentujących, jak powstawało to osiedle. Wszystkie zdjęcia zrobił Adam Malkiewicz, mieszkaniec Rzeszowa. Mamy nadzieję, że fotki z zainteresowaniem obejrzą nie tylko byli i obecni mieszkańcy Krakowskiej-Południe.


Rzeszów w 1994 roku - film prezentujący miasto z tamtego okresu

Wideo

Dodaj ogłoszenie