Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone ze 150-leciem Rzeszowskiej Straży Pożarnej [ZDJĘCIA]

Paweł Dubiel
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka i 150-lecie Rzeszowskiej Straży Pożarnej
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka i 150-lecie Rzeszowskiej Straży Pożarnej Paweł Dubiel
Udostępnij:
W piątek, 13 maja na rzeszowskim Placu Farnym odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone ze 150-leciem Rzeszowskiej Straży Pożarnej. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku i przeglądem pododdziałów.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława, pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego JE ks. bpa Jana Wątroby z udziałem kapelana krajowego strażaków ks. st. bryg. dr. Jana Krynickiego oraz kapelanów służb mundurowych i kapelanów Państwowej Straży Pożarnej.

Meldunek odebrał zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk. Podczas apelu zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe, awanse na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnionych zostało aż 159 podkarpackich strażaków.

– Już od 30-tu lat służymy społeczeństwu jako Państwowa Straż Pożarna, która jako formacja mundurowa i zawodowa została przewidziana do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi oraz innymi zagrożeniami. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim strażakom za ofiarną i pełną poświęcenia służbę, za codzienny trud, za ratowanie życia ludzkiego i wszelkiego mienia, nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia – powiedział w inauguracyjnym przemówieniu podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec. – Dzięki tej ciężkiej pracy i poświęceniu, społeczeństwo darzy nas sympatią i widzi w nas swoich autentycznych sprzymierzeńców, na których może liczyć w każdej sytuacji. Jest to powód do naszej dumy i satysfakcji. Szczególne gratulacje składam wszystkim, którym przyznane zostały odznaczenia i awanse. Niech te wyróżnienia będą mobilizacją do dalszej sumiennej służby.

Sześciu funkcjonariuszy z ponad 30-letnim stażem służby otrzymało z kolei medale oraz dyplomy komendanta głównego PSP z okazji 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej.

W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podziękowała za pełną poświęcenia służbę i nieustanną gotowość do niesienia pomocy w przypadku różnego rodzaju zagrożeń.

– Służba na rzecz całego społeczeństwa, ratowanie życia i mienia ludzkiego oraz gotowość niesienia pomocy potrzebującym jest codziennością strażaków, którzy wyjeżdżają nie tylko do pożarów, ale także do wypadków drogowych, klęsk żywiołowych, katastrof kolejowych i budowlanych. Straż pożarna w województwie podkarpackim ma za sobą wyjątkowo trudne doświadczenia. Są to nie tylko działania, które wynikają z postawionych przed formacją zadań ustawowych. To ogromne zaangażowanie w czasie epidemii, ale też podczas ostatniego kryzysu uchodźczego – mówiła wojewoda.

Po apelu zaproszeni goście oraz mieszkańcy Rzeszowa podziwiali defiladę pododdziałów pieszych oraz pojazdów pożarniczych. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe i kompanie honorowe Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Służby Więziennej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone ze 150-leciem Rzeszowskiej Straży Pożarnej [ZDJĘCIA] - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie