MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda dziękuje Witowi Karolowi Wojtowiczowi, który przez ponad trzy dekady kierował Muzeum - Zamkiem w Łańcucie

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wit Karol Wojtowicz to człowiek instytucja, który przez ponad trzy dekady kierował jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie. Jestem pod ogromnym wrażeniem doskonale wypełnionej misji, jaką było prowadzenie i przywracanie świetności łańcuckiego zamku - podkreśla Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

- Mieliśmy – jako mieszkańcy Podkarpacia – to szczęście, że stery zespołu pałacowo-parkowego dzierżył przez ostatnie lata właśnie dyrektor Wojtowicz. Za jego nieoceniony wkład w polską kulturę i zasługi dla dziedzictwa narodowego bardzo dziękuję! - kontynuuje wojewoda podkarpacki.

Przypomnijmy. Wit Karol Wojtowicz z dniem 24 lutego 2023 r. zakończył swą pracę w Muzeum - Zamku w Łańcucie. Kierował tą instytucją ponad 32 lata, a jako pracownik merytoryczny związany był z nią przez ponad 42 lata. Jego wielką pasją były różnorodne działania zmierzające do przywrócenia dawnej świetności temu jednemu z najwspanialszych zabytkowych zespołów rezydencjonalnych w Polsce.

Był inicjatorem oraz brał czynny udział w szeregu ważnych projektów związanych z ochroną i konserwacją zabytków oraz programów badawczych i konferencji. Na terenie Muzeum - Zamku w Łańcucie prowadzono wiele prac konserwatorskich posiadanych zbiorów dzieł sztuki i wnętrz historycznych oraz remontowych budynków i budowli, a także zmodernizowano stare oraz założono nowe instalacje związane z infrastrukturą techniczną.

Do zbiorów Muzeum podczas jego kadencji pozyskano szereg bardzo cennych dzieł sztuki oraz książek z literatury fachowej. Zrekonstruowano m.in. dawne Łaźnie Zamkowe oraz Storczykarnię. Po rewitalizacji dawnych budynków Maneżu, Kasyna, Oranżerii i Ujeżdżalni utworzono w nich nowe ekspozycje.

W 2005 r. w uznaniu szczególnych wartości historycznych, artystycznych i krajobrazowych całego zespołu oraz właściwy sposób zarządzania nim a także ogrom prac konserwatorskich i rewaloryzacyjnych, zabytkowy zespół zamkowo-parkowy w Łańcucie został wpisany na listę Pomników Historii.

W 2019 r. Muzeum - Zamek w Łańcucie otrzymało w uznaniu swojej dotychczasowej działalności Złoty Medal „Zasłużony Kulturze ˗ Gloria Artis”. W 2021 r. Muzeum zostało laureatem nagrody „Zabytek Zadbany” w kategorii specjalnej za właściwe użytkowanie i stałą opiekę nad zabytkami.

Obecnie Wit K. Wojtowicz jest członkiem SHS, ICOM, ICOMOS oraz Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rady Programowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a także Rad Muzeum: w Wilanowie, Łazienkach Królewskich, Pszczynie, Kozłówce i Przemyślu.

Za swoją działalność zawodową i społeczną został odznaczony m.in.:

  • w 2008 r. ˗ Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, (za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych);
  • w 2019 r. ˗ Krzyżem Wolności i Solidarności (za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności)
  • w 2010 r. - Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (w dziedzinie „Ochrona dziedzictwa");
  • w 2019 r. ˗ Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze ˗ Gloria Artis” (w dziedzinie Muzealnictwo)
  • w 2023 r. ˗ „Złotą Odznaką”, przyznaną przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (w uznaniu szczególnych zasług w dziele ochrony i konserwacji zabytków).

Od 25 litego Krzysztof Żaba, dotychczasowy zastępca dyrektora, pełni obowiązki dyrektora placówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojewoda dziękuje Witowi Karolowi Wojtowiczowi, który przez ponad trzy dekady kierował Muzeum - Zamkiem w Łańcucie - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto