Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilijna kolacja powinna być lekkostrawna

Marzena M. Maciejczyk
Wigilia w wersji light może być zdrowa, lekka i smaczna
Wigilia w wersji light może być zdrowa, lekka i smaczna 123RF
Wbrew pozorom tradycyjne dania wigilijne, wcale nie są niskokaloryczne. W tym roku przygotujmy je w wersji light.

Lekarze ostrzegają: na skutek niewłaściwego odżywiania w okresie świąt rośnie liczba zawałów, zapaleń woreczka żółciowego i udarów mózgu. Tradycyjna wigilijna wieczerza złożona z 12 dań i słodkich napojów dostarcza około 3000 kcal. Jeśli nie zostaną one spalone, przybędzie ci ok. 300 gramów tkanki tłuszczowej.

Dlatego, by nie przytyć, warto pokusić się o odchudzenie dań wigilijnych i uczynienie ich bardziej lekkostrawnymi. Zamiast ryb tłustych: łososia, karpia lub śledzia możesz podać ryby chude i mniej kaloryczne: tuńczyka, dorsza, szczupaka. Mięso ryb poprawia odporność, a śledzie są bogate w witaminy - w tym w cenną witaminę B12, wspomagającą działanie mózgu.

Zobacz także: XX edycja Wigilii pod Rondem [WIDEO]

Zamiast ciężkostrawnej ryby smażonej w panierce, postawmy na wigilijnym stole rybę gotowaną na parze, pieczoną w ziołach w piekarniku lub przygotowaną w galarecie. Jeśli przygotowujemy rybę po grecku, kawałki smażone zastąpmy gotowanymi. Takie danie jest zdrowsze dla żołądka i dla figury. Porcja ryby po grecku przyrządzonej w tradycyjny sposób ma 375 kcal, a w wersji light - tylko 200 kcal.

Do sałatek śledziowych nie używaj śmietany i majonezu, wystarczy jogurt naturalny. Pierogów czy krokietów nie odsmażaj lecz odgrzej je w kuchence mikrofalowej albo na chwilę wrzuć do wrzątku. Przygotowując makiełki, zrezygnuj z masła. Sam miód i bakalie zapewnią świetny smak potrawy.

Bezpiecznymi i lekkimi potrawami są też barszcz czerwony lub postny bigos. Barszcz wpływa korzystnie na pracę serca, zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu, jest zdrowy dla wątroby. Oprócz przeciwutleniaczy (zapobiegających starzeniu się komórek) zupa ta zawiera kwas foliowy, witaminę C i B1, a także cenne pierwiastki mineralne - przede wszystkim żelazo, odgrywające istotną rolę w produkcji komórek krwi.

Kapusta natomiast jest bogata w witaminę C (której tak bardzo potrzeba w okresie zimowych zachorowań), ma także działanie przeciwrakowe. Nie żałujmy sobie pieprzu, ziół i przypraw. Chrzan i ćwikła nie tylko dodają pikanterii potrawie, ale i korzystnie wpływają na trawienie i przemianę materii. Imbir poprawia przemianę materii, wzmacnia układ krążenia, przeciwdziała przeziębieniom.

Jak co roku wśród świątecznych specjałów będziemy zachwycać się zdrowym kompotem z suszu. Mogą być w nim same śliwki, lub mieszanka brzoskwiń, fig, moreli i jabłek czy gruszek. Wszystko zależy od gustów naszego podniebienia.

Tradycja wymaga, by na stole pojawiły się piernik, keks, makowiec. Zdecydujmy się na jedno ciasto. Najlepiej piernik z orzechami włoskimi. Zawierają one bowiem cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które wpływają korzystnie na działanie wielu tkanek i narządów, zapobiegają nadciśnieniu, regulują poziom cholesterolu we krwi. Są ponadto źródłem wapnia, magnezu i fosforu, a także miedzi, niezbędnej w procesach krwiotwórczych organizmu.

Zobacz także: RMF.FM rozdawało choinki na Starym Rynku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto