Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia 2016. Jak się najeść i nie utyć w święta

ChodzieżNM
Wigilijna kolacja składająca się z 12 dań może mieć nawet 3000 kalorii. By je spalić, musielibyśmy spacerować ok. 15 godzin!

Tradycyjne wigilijne potrawy są ciężkostrawne, ponieważ zawierają spore ilości tłuszczu (np. orzechy czy mak w ciastach) lub są przyrządzane na głębokim oleju. Duża dawka kalorii może działać niekorzystnie na nasze samopoczucie, a na pewno nie będzie łaskawa dla naszej figury. Szczególnie wtedy, gdy zgodnie z obyczajem skosztujemy wszystkich dwunastu dań. Dlatego w trakcie przyrządzania bożonarodzeniowych potraw, warto zastanowić się nad tym, jak zaserwować je w lekkiej i zdrowszej wersji.

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć czerwonego barszczu. Aby był niskokaloryczny, najlepiej przygotować go na wywarze z samych warzyw, nie zabielając śmietaną ani nie zagęszczając mąką. - Tak podany barszcz będzie nie tylko smaczną, ale i zdrową potrawą, bowiem buraki zawierają mnóstwo witamin, minerałów, a dzięki wywarowi warzywnemu będzie źródłem wielu wartości odżywczych - podpowiada Marzena Brzezińska, dyplomowany dietetyk i ekspert ds.żywienia.

Pierogi z kapustą, a nawet bigos także nie muszą być bombą kaloryczną. Te pierwsze wystarczy przygotować na wodzie, rezygnując z odsmażania na głębokim tłuszczu. Warto też zrezygnować z tłustych dodatków w postaci skwarek czy kawałków boczku.

Osoby mające problem z układem trawiennym powinny ograniczyć spożywanie kapusty, która może wzdąć, a także grzybów. Choć nie są kaloryczne (mają w sobie 90% wody), zawierają tzw. grzybnik, niestrawną substancję, która utrudnia przyswajanie innych składników.

Najmniej powinniśmy obawiać się karpia, ponieważ ryby to samo zdrowie. Oczywiście pod warunkiem, że będą odpowiednio przyrządzone. Zamiast smażenia na głębokim oleju, możemy je ugotować, upiec lub grillować bez tłuszczu. - Karp jest bogaty w łatwo przyswajalne białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne - przekonuje Marzena Brzezińska. Coraz popularniejsze na bożonarodzeniowym stole stają się także takie ryby jak sola czy dorsz - gatunki szczególnie polecane osobom na diecie.

Idealnym dopełnieniem wigilijnej kolacji jest kompot z suszu, który jest bogaty w błonnik. Jeśli przygotujemy go z małą ilością cukru, na pewno nie zaszkodzi naszej figurze. Natomiast na deser lepiej przygotować kutię i makowca zamiast ciast z masami kremowym.
Utrzymując prawidłową dietę w ciągu roku, nie musimy kategorycznie odmawiać sobie wigilijnych przyjemności. Nakładajmy jednak małe porcje i pamiętajmy, że dopiero po około kwadransie nasz mózg zaczyna odbierać sygnał , że zaspokoiliśmy potrzebę organizmu. Przy okazji świąt warto poświęcić też trochę czasu na spalenie kalorii, np. ćwicząc. Wysiłek fizyczny trwający około 60 minut przyspieszy metabolizm i szybciej spalisz zjedzony posiłek.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto