Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Większa wykrywalność, mniej przestępstw. Taki był ubiegły rok w naszym powiecie

Wojciech Tatara
Z roku na rok podkarpacka policja odnotowuje coraz mniej przestępstw na terenie województwa
Z roku na rok podkarpacka policja odnotowuje coraz mniej przestępstw na terenie województwa Fot. łukasz kasprzak
Według policyjnych statystyk w powiatach łańcuckim, strzyżowskim, leżajskim, rzeszowskim i Rzeszowie do złamania prawa w 2015 roku dochodziło znacznie rzadziej niż w 2014 roku.

Początek 2016 roku to czas podsumowań minionego roku. Swoje wyliczenia prowadzi również policja, dlatego zwróciliśmy się do komendy miejskiej w Rzeszowie i do części komend powiatowych z pytaniem o bezpieczeństwo w regionie.

Dobra tendencja

- Generalnie spada liczba przestępstw w Polsce, w tym także w województwie podkarpackim. Jest to wyraźna tendencja, która może się utrzymać. Pamiętać jednak należy, że dane dotyczą tak zwanej przestępczości ujawnionej, a więc tych czynów, o których wiedzę uzyskały organy ścigania-wyjaśnia profesor Czesław Kłak, karnista z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.

- Nie pokazują więc całego zjawiska, a jedynie jego fragment. Oznacza to, że rzeczywista liczba przestępstw jest wyższa. Z drugiej jednak strony województwo podkarpackie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w Polsce. Badania pokazujące poczucie bezpieczeństwa także pokazują, że w naszym regionie jest ono wysokie, w związku z tym nie ma powodu do niepokoju. Ale zawsze powinniśmy być przezorni, aby nie stać się ofiarą przestępstwa, na przykład takiego jak oszustwo internetowe - dodaje profeosr Czesław Kłak.

W Rzeszowie nieco inaczej

Liderem pod względem liczby popełnionych przestępstw jest Rzeszów. Trudno się temu dziwić skoro ma kilka razy więcej mieszkańców niż pozostałe powiaty.

Jednak i w tym przypadku da się zauważyć poprawę bezpieczeństwa. W 2015 roku na terenie Rzeszowa stwierdzono ogółem 3626 popełnionych przestępstw zaś w 2014 ich liczba wynosiła 4155. Nietrzeźwych kierowców zatrzymano 227, zaś w 2014 roku 274.

Na podwójnym gazie jeżdżą w jednakowym stopniu mieszkańcy miasta jak i powiatu rzeszowskiego, których w ostatnim roku złapano 218. Podobnie kształtuje się też liczba zabójstw. W zeszłym roku było ich po jednym w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Dwa lata temu do dwóch morderstw doszło w powiecie i jednym w mieście.

W porównaniu z 2014 rokiem spadła liczba pobić, kradzieży i rozbojów. W mieście było 78 zaś w okolicznych wsiach zaledwie 8. Policjanci z Rzeszowa zatrzymali 1808 podejrzanych, z czego 94 to osoby nieletnie.

W powiatach jest znacznie spokojniej

W powiecie strzyżowskim, w którym jest pięć gmin odnotowano spadek najcięższych przestępstw kryminalnych z 325 w 2014 do 267 w 2015 roku.

- W 2015 roku osiągnęliśmy wskaźnik wykrywalności ogólnej 74,4 proc. (w 2014 roku 68,3 proc.), a więc nastąpił wzrost wykrywalności o 6,1 proc. Spadła też liczba kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu z 89 do 74 -informuje Katarzyna Ciuba, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Strzyżowie.

Spokojnie mogą spać też mieszkańcy powiatu leżajskiego, w którym liczba przestępstw ogółem również spadła z 878 do 760 w tym roku. W tym tych o charakterze kryminalnym z 557 do 479.

- Na ocenę stanu zagrożenia przestępczością zasadniczy wpływ ma liczba popełnianych przestępstw kryminalnych. Są to czyny naruszające podstawowe dobra osobiste jak życie, zdrowie czy własność prywatną. Bez względu na ich ciężar gatunkowy w sposób zasadniczy wpływają na odczucia społeczne odzwierciedlające poziom poczucia bezpieczeństwa i stanu porządku publicznego - tłumaczy Krzysztof Ficek, oficer prasowy KPP Leżajsk.

- W ostatnich latach coraz większym problemem wymuszającym angażowanie dużych sił i środków policji w Leżajsku są zabezpieczenia przejazdu przez teren powiatu leżajskiego kibiców oraz innych zantagonizowanych grup usiłujących naruszać prawo - dodaje policjant.

Łańcut, mimo, że leży blisko Rzeszowa wydaje się być oazą spokoju. W zeszłym roku stwierdzono w tym mieście 916 przestępstw w tym 544 kryminalne, z czego 695 zostało już wykrytych, a większość sprawców zatrzymano.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lancut.naszemiasto.pl Nasze Miasto