MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczór literacko-muzyczny Jadwigi Buczak w OKK "Akwarium" obiektywem malowany

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
Wieczór literacko-muzyczny Jadwigi Buczak w Osiedlowym Klubie Kultury "Akwarium" w Rzeszowie
Wieczór literacko-muzyczny Jadwigi Buczak w Osiedlowym Klubie Kultury "Akwarium" w Rzeszowie Patrycja Reszko
We wtorek, 14 maja w Osiedlowym Klubie Kultury "Akwarium" w Rzeszowie bohaterką wieczoru była Jadwiga Buczak - pisarka, malarka, poetka. W nostalgiczny świat poezji śpiewanej przeniosła nas UkuleLiska.

Kameralne spotkanie w Osiedlowym Klubie Kultury "Akwarium" przy ul. Pułaskiego 3 na długo pozostanie w pamięci jego uczestników. Dlaczego? Bo bohaterka wieczoru, Jadwiga Buczak potrafi rozśmieszyć, zasmucić, zaciekawić, wzruszyć... Pisze subtelne wiersze, przezabawne komedie kryminalne, ale też opowiada tragiczne losy ludzi, którym przyszło żyć w miejscu i czasie dotkniętym wojną.

Literatura, malarstwo, muzyka

Wieczór autorski Jadwigi Buczak otworzył Rafał Kulasa, kierownik OKK "Akwarium", a prowadziła Aldona Wiśniowska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Filii nr 5 na osiedlu Budziwój, która doskonale zna twórczość bohaterki wieczoru. Na zadane pytania Jadwiga Buczak odpowiadała wyczerpująco i niejednokrotnie zaskoczyła uczestników niektórymi faktami ze swojego życia i życia jej przodków czy odpowiedziami na temat inspiracji w jej twórczości.

Czytane przez Aldonę Wiśniowską wiersze wzruszyły, komedie kryminalne zaciekawiły, a rozmowa o najnowszej powieści "W cieniu Łopienki", która nie ma nic wspólnego z komedią skłoniła do refleksji. Tak już jest, że historia często zatacza koło i kiedy za wschodnią granicą trwa wojna, trzeba czasem zatrzymać się i pomyśleć, że los narodu, człowieka jest bardzo niepewny.

Jadwiga Buczak widziała dramaty ludzkie, pracując w bibliotece w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i oprowadzając grupy zwiedzających, także byłych więźniów z obozu. Ponadto W latach 2011-2014 była współredaktorką kwartalnika „Wołyń i Polesie”, gdzie zamieszano traumatyczne wspomnienia ludzi ocalonych z rzezi wołyńskiej.

Pisanie komedii kryminalnych, opowiadań ze szczęśliwym zakończeniem oraz subtelnej poezji, czy malowanie obrazów to próba ucieczki autorki od smutnej tematyki związanej z pracą zawodową.

Wieczór literacki Jadwigi Buczak dopełniły utwory UkuleLiski. Jej głos, emocje i nieoczywiste teksty przeniosły uczestników w jej świat. Czasem trudny, niezrozumiały, ale wzbudzający ciepłe, pełne empatii uczucia.

Może fotografie nie oddają tego wyjątkowego nastroju z jakim uczestnicy wieczoru wychodzili z Osiedlowego Klubu Kultury "Akwarium", ale na pewno długo będą go chować w swojej pamięci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto