Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We wrześniu warsztaty Rails Girls w Rzeszowie. Dziewczyny, uczcie się programować!

Katarzyna
Róża Szylar specjalizuje się w języku Ruby, pracuje jako programistka w PGS Software w Rzeszowie.
Róża Szylar specjalizuje się w języku Ruby, pracuje jako programistka w PGS Software w Rzeszowie. archiwum
- Przygodę z programowaniem można rozpocząć w każdym wieku i z różnym bagażem doświadczeń. Liczy się chęć nauki i dociekliwość - mówi Róża Szylar, organizatorka warsztatów Rails Girls.

Jesteś programistką - to wciąż dość nietypowy zawód dla kobiety. Z czego wynika męska dominacja w tym zawodzie?
Po pierwsze kobiety mogą odstraszać stereotypy na temat branży informatycznej: że to zawód wyłącznie dla facetów i to na dodatek takich, którzy od dziecka pasjonują się komputerami i świata poza nimi nie widzą. Ciągle też pokutuje wizerunek informatyka, jako aspołecznego typa w pomiętej kraciastej koszuli i grubych okularach. Ta męska dominacja, o której wspominasz, też może sprawiać, że kobiety nie będą czuły się pewnie pracy. No i po trzecie: niewiele dziewczyn ta dziedzina w ogóle interesuje. Studia informatyczne na moim roku na Politechnice Rzeszowskiej zaczynało ponad 300 osób w tym 11 dziewczyn. Na II stopniu było nas już tylko 6.

Czy w programowaniu w ogóle płeć ma jakiekolwiek znaczenie?

Absolutnie nie, liczą się tylko i wyłącznie posiadane umiejętności.

W połowie września w Rzeszowie odbędą się warsztaty programowania tylko dla dziewczyn - Rails Girls. Kto może wziąć w nich udział?

Warsztaty skierowane są do dziewczyn i kobiet w każdym wieku, które chciałyby wejść w świat nowych technologii. Podczas dwudniowego szkolenia, w luźnej, przyjaznej atmosferze, uczestniczki poznają podstawy programowania w języku Ruby i stworzą swoją własną aplikację. Wszystko pod opieką doświadczonych mentorów. Aby wziąć w nich udział, nie trzeba mieć żadnej specjalistycznej wiedzy, wystarczy chcieć nauczyć się czegoś nowego. Warsztaty są bezpłatne, poza nauką programowania, uczestniczki będą miały okazję lepiej się poznać, wymienić doświadczenia, porozmawiać z ludźmi z branży oraz wysłuchać krótkich prezentacji - tzw. lightning talków.

Jakim językiem programowania jest Ruby?

To stosunkowo prosty do nauki język. Najbardziej popularne zastosowanie Ruby to tworzenie aplikacji internetowych. Jeśli ktoś umie wyobrazić sobie plik zapisany formułami programistycznymi, to w porównaniu do innych języków programowania, zapis w Ruby będzie miał prostszą, elegancką składnię. Swoistym szkieletem do budowy aplikacji przy pomocy języka Ruby jest przyjazna platforma Ruby on Rails.

Dlaczego Ty akurat Ruby wybrałaś jako swoją specjalizację? Obiektywnie nie jest to bardzo popularny język programowania.

Praca z Ruby daje naprawdę dużo frajdy, a przede wszystkim pozwala szybko realizować pomysły i tworzyć działające rozwiązania. Do tego wokół Ruby działa duża, zaangażowana i przyjazna społeczność, w której duży nacisk kładziony jest na rozwiązania tzw. open source. Oznacza to, że stworzony kod jest dostępny dla każdego - zarówno do użytku, jak i modyfikacji. Nie trzeba mieć zgody autora na wykorzystanie całego kodu lub jego fragmentów.

Sporo się słyszy ostatnio o tym, że „programować może każdy”. Czy do tego, żeby być programistą, faktycznie nie jest potrzebne jakieś szczególne przygotowanie czy wykształcenie?

Nauka programowania to przede wszystkim dużo samodzielnej pracy. Trzeba temu poświęcić sporo czasu i być dociekliwym. Studia nie są niezbędne, ale pomagają poszerzyć wiedzę w wielu dziedzinach, które w późniejszej pracy mogą okazać się przydatne. Trzeba jednak mieć tę świadomość, że to branża, w której człowiek musi uczy się nieustannie, bo w przeciwnym razie szybko wypadnie z obiegu.

Rails Girls w Rzeszowie

Dwudniowe warsztaty programowania w języku Ruby odbędą się 17 i 18 września w budynku V Politechniki Rzeszowskiej. W programie całodzienne szkolenie, organizatorzy zapewniają catering i dobrą zabawę podczas afterparty. Zapisy wszystkich chętnych pań przyjmowane będą pod adresem railsgirls.com/rzeszow.

Liczba miejsc jest ograniczona, uczestniczki pracować będą w trzyosobowych grupach pod opieką mentora.

Więcej info na facebook.com/RailsGirlsRzeszow

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto