Jak podkreśla Wojewódzka Komenda Policji w Rzeszowie, dzielnicowi to policjanci, którzy utrzymują bezpośredni kontakt z lokalną społecznością. To oni rozpoznają potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa.
- Najczęściej realizują czynności z zakresu profilaktyki społecznej, a także przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Prowadzą także działania związane ze ściganiem sprawców przestępstw oraz wykroczeń. Często, określani mianem funkcjonariuszy pierwszego kontaktu, są ogniwem łączącym policję ze społeczeństwem i służą pomocą w rozwiązywaniu różnych problemów występujących w lokalnym środowisku - czytamy na stronie KWP.
W celu ułatwienia kontaktu z dzielnicowym, w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” opracowano i wdrożono do powszechnego użytku aplikację „Moja Komenda”. Baza ta zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych z terenu kraju.
Finał wojewódzkich eliminacji do XIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych "Dzielnicowy Roku" zorganizowano na terenie wydziału prewencji rzeszowskiej policji.
. Rywalizacja dla 42 dzielnicowych z komend miejskich i powiatowych rozpoczęła się od pisemnego testu z wiedzy policyjnej. Policjanci musieli wykazać się znajomością tematów z zakresu m.in. zapobiegania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, a także wielu innych zagadnień z zakresu działania policjantów służby prewencyjnej ukierunkowanej na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną. Kolejnym etapem rywalizacji były specjalnie zaaranżowane scenki sytuacyjne. Zadaniem dzielnicowego było przyjęcie interesanta, którego problem był złożony. Dzielnicowi musieli zakwalifikować prawnie sytuację i udzielić interesantowi instrukcji, co do sposobu rozwiązania sprawy, z którą się zgłosił - relacjonuje KWP w Rzeszowie.
Dwie komisje konkursowe oceniały znajomość zagadnień z dziedzin prewencji, prawa i psychologii. Szczególnie ważne były m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazywanie możliwych rozwiązań.
O tytuł najlepszego policjanta dzielnicowego na Podkarpaciu rywalizowali funkcjonariusze, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsca w eliminacjach powiatowych - w gronie tym było 6 policjantek oraz 36 policjantów.
- Po podsumowaniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach, najlepszym dzielnicowym okazał się st. asp. Daniel Grzanka z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Drugie miejsce zajął mł.asp. Tomasz Groń z Posterunku Policji w Komańczy (KPP w Sanoku). To oni będą reprezentować garnizon podkarpacki w ogólnopolskim finale konkursu, który odbywać się będzie od 17 do 20 października br. w Szkole Policji w Katowicach. Trzecie miejsce zajął sierż. szt. Aleksander Puzio, na co dzień pełniący służbę w Posterunku Policji w Majdanie Królewskim (KPP w Kolbuszowej) - czytamy w relacji z wydarzenia.
Turniejowi "Dzielnicowy Roku" towarzyszył konkurs na najlepszego kierownika rewiru dzielnicowych. Rywalizujący ze sobą kierownicy musieli rozwiązać test wiedzy zawodowej, który wyłonił trzech najlepszych. Triumfował asp. Maciej Buryło z Komisariatu Policji w Trzebownisku (KMP w Rzeszowie). Wraz z dzielnicowymi, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w eliminacjach wojewódzkich konkursu, będzie reprezentował podkarpackich policjantów w finale ogólnopolskim. Drugie miejsce w konkursie kierowników przyznano asp. szt. Łukaszowi Pietrusze z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach, natomiast miejsce trzecie asp. szt. Joannie Sznajder z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.
Wojewódzki finał konkursu swoim patronatem objęli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz.
- W uroczystym wręczeniu pucharów i nagród dla zwycięzców wzięli udział insp. Stanisław Sekuła, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie, wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego - wymienia KWP w Rzeszowie.
Wszystkim ubiegającym się o zaszczytny tytuł wręczono pamiątkowe dyplomy. Uroczysty finał turnieju prowadziła mł. insp. Marta Tabasz-Rygiel, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Organizację konkursu wspierał Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?