Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu uniwersyteckim w Rzeszowie zostanie zamknięty punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

OPRAC.:
Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Paweł Dubiel
29 lutego będzie ostatnim dniem pracy punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Szopena.

- Szpital ma prawo do takiej zmiany, będąc placówką uniwersytecką - mówi Rafał Śliż.

Z naszych informacji wynika, że szpital kliniczny ma za mało kadry lekarskiej na prowadzenie tego punktu. Ale liczba punktów nocnej i świątecznej opieki w Rzeszowie nie zmieni się, gdyż jak zapowiada Rafał Śliż, 18 marca planowane jest otwarcie nowego punktu w szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej 16.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to pomoc medyczna w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

- W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia;

Na terenie Podkarpacia funkcjonują 32 takie punkty i, mimo że pierwszy raz od wielu lat jeden z nich przestanie działać, to ich liczba nie ulegnie zmianie.

Rafał Śliż zauważa, że liczba punktów takiej pomocy w Rzeszowie i najbliższej okolicy jest dość duża w porównaniu do podobnych miast w Polsce. Oprócz szpitala MSWiA znajdują się one w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 na ul. Lwowskiej, Szpitalu Miejskim na ul. Rycerskiej i Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia na ul. Witolda, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej, Zespole Opieki Zdrowotnej nr 2 w Sokołowie Młp. oraz Centrum Medycznym w Łańcucie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto