Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wszczepiane są porty naczyniowe dla pacjentów onkologicznych

OPRAC.:
Barbara Galas
Barbara Galas
UNIWERSYTECKI SZPITAL KLINICZNY im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Porty naczyniowe dla pacjentów onkologicznych, są wszczepiane w ramach Centralnej Pracowni Implantacji Dostępów Naczyniowych Długoterminowych w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Port naczyniowy, to wszczepialny pod skórę system, umożliwiający długoterminowy i łatwy dostęp do dużej żyły centralnej.

– Długoterminowe porty dożylne zaleca się stosować szczególnie u chorych na nowotwór, którzy są poddawani chemioterapii z powodu stosowania drażniących preparatów oraz występowania ostrych odczynów naczyniowych na podawane leki, tłumaczy lek. Jakub Nicpoń, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z USK w Rzeszowie. – Posiadanie portu naczyniowego nie powoduje istotnych ograniczeń w codziennym życiu.

Zabieg implantacji portu naczyniowego przeprowadzany jest w ramach procedury chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa mniej niż godzinę.

– Port naczyniowy może być używany przez wiele lat i zostać usunięty, gdy już nie będzie potrzebny, mówi lek. Mariusz Jednakiewicz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w USK w Rzeszowie. – Ponadto zmniejsza liczbę wkłuć do żyły, minimalizuje ryzyko uszkodzenia naczyń związanych

z przyjmowaniem leków przeciwnowotworowych, nie ogranicza pacjenta i jest niewidoczny
w życiu codziennym.

W ramach Centralnej Pracowni Implantacji Dostępów Naczyniowych Długoterminowych
w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w USK w Rzeszowie, przez blisko 7 lat, wykonano już około 5000 zabiegów: implantacji portów naczyniowych do chemioterapii, cewników Broviac do żywienia pozajelitowego oraz cewników permanentnych do hemodializy.

– Doświadczenie oraz zaangażowanie lekarzy i pielęgniarek zespołu oraz współpraca
z lekarzami - onkologami i nefrologami, pozwala mieszkańcom województwa podkarpackiego na szybki dostęp do technik usprawniających proces leczniczy, twierdzi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor USK w Rzeszowie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto