Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W środę nietuzinkowy księżycowy doktorat na Politechnice Rzeszowskiej.

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Pixabay
W środę (22 marca) na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się publiczna obrona doktoratu mgr inż. Marcina Kaczmarzyka. Dotyczy modelowania energetycznego budowli na powierzchni Księżyca.

Marcin Kaczmarzyk jest asystentem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Budownictwa Ogólnego na Politechnice Rzeszowskiej. W wieku 19 lat przypadkowo wszedł w posiadanie pierwszego meteorytu i tak zaczęło się zamiłowanie do "kamieni z nieba" oraz członkostwo w Polskim Towarzystwie Meteorytowym.

W 2007 r. Marcin uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, wskutek którego stał się całkowicie niewidomy, stracił lewą dłoń, trzy palce prawej. To był pył pochmurny, chłodny wieczór 13 grudnia. 21-latek obrabiał w swoim pokoju meteoryty, które kolekcjonował. Na chwilę wyszedł do kuchni, zrobić sobie coś do jedzenia. Kiedy po powrocie do pokoju nacisnął włącznik światła, nagromadzone w pokoju opary chemikaliów w połączeniu z iskrą doprowadziły do potężnego wybuchu.

- Nie jestem typem człowieka, który lubi się nad sobą użalać. Nigdy nie przewidywałem takiego scenariusza, ale zawsze mówiłem, że jak się człowiek przewróci na ulicy, to nie ma co płakać, tylko trzeba wstać, otrzepać się i iść dalej. Moja sytuacja to tylko przedłużenie tej filozofii. Obce są mi sprawy załamań nerwowych, które podobno w takich przypadkach są powszechne. Owszem, wiele się zmieniło, ale to nie jest tak, że jakoś specjalnie zaciskam zęby, żeby normalnie żyć. Po prostu niektóre rzeczy robię inaczej, wolniej. Jestem jednak szczęśliwy i cieszę się życiem - mówił nam wówczas.

Pomimo wypadku i jego konsekwencji zdrowotnych zdobył wykształcenie jako anglista, inżynier budownictwa i fizyk. Za pracę magisterską z fizyki „Ochrona radiologiczna w astronautyce” uzyskał w 2018 r. nagrodę naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. **Brał również udział w międzynarodowej analogicznej misji marsjańskiej w habitacie Lunares w Pile.**

- Moja praca doktorska dotyczy wyznaczania zapotrzebowania energetycznego do celów całościowego funkcjonowania budynków mieszkalnych, jakie w przyszłości będą lokalizowane na Księżycu - przedstawia autor.

Obrona odbędzie się w dniu 22 marca o godz. 10.30 w sali P-24 (VI piętro bud. P, ul. Poznańska 2).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto