Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę o Rzeszowie na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Poznamy dwa oblicza miasta

OPRAC.:
Dariusz Dziopak
Dariusz Dziopak
Czasy przedwojenne i powojenne, dwa oblicza Rzeszowa - to temat przewodni audycji w radiowej Dwójce
Czasy przedwojenne i powojenne, dwa oblicza Rzeszowa - to temat przewodni audycji w radiowej Dwójce Krzysztof Kapica
Program 2 Polskiego Radia w sobotę przeprowadzi relację z Rzeszowa w ramach cyklu "Dwójka na miejscu". Emisja audycji w godz. 15.00-17.00. Dziennikarze chcą ukazać dwa oblicza miasta: Rzeszów i... Mojrzeszów.

W każdą sobotę dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzają różne zakątki naszego kraju i relacjonują swoje reporterskie podróże na antenie oraz w mediach społecznościowych. Bohaterem sobotniego odcinka będzie właśnie Rzeszów.

Rzeszów i Mojrzeszów na antenie radia

Reporterom Dwójki podczas sobotniego będą towarzyszyły dwa hasła - Mój Rzeszów i Mojrzeszów. Dziennikarze Paweł Siwek i Jakub Kukla przyjrzą się miastu z dwóch perspektyw: czasów powojennych oraz przedwojennych.

Na przełomie XIX i XX w. ponad połowę mieszkańców Rzeszowa stanowili bowiem wyznawcy judaizmu, stąd utarła się żartobliwa nazwa Mojrzeszów. O tym nieistniejącym już mieście, o „Galicyjskiej Jerozolimie”, opowiedzą dr Anna Stróż Pawłowska i Jakub Pawłowski.

Dziennikarze spróbują też zobaczyć powojenny Rzeszów oczami jego byłych mieszkańców – pianisty Adama Harasiewicza, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1955 r. oraz kompozytora Wojciecha Kilara.

Reporterzy Dwójki odwiedzą m.in. Filharmonię Podkarpacką, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, zajrzą też do Muzeum Dobranocek i obejrzą rzeszowskie murale w towarzystwie artysty plastyka Arkadiusza Andrejkowa.

Wystąpią także młodzi pianiści związani z I Ogólnopolskim Konkursem Pianistycznym Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza: Piotr Napieracz i Michał Oleszak. A o samym konkursie opowie jego pomysłodawczyni, dr Aneta Teichman.

Emisja audycji w godz. 15.00-17.00. Dwójki można słuchać tradycyjnie w eterze, a także w Internecie - kliknij TUTAJ, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio - kliknij TUTAJ.


Rzeszów w 1994 roku - na YouTube pojawił się film prezentujący miasto z tamtego okresu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto