Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie wybierają rady osiedla

Bartosz Gubernat
Krzysztof Kapica
A Do 18 listopada potrwają w Rzeszowie wybory rad osiedlowych. Niestety z powodu niskiej frekwencji już na czterech osiedlach nie udało się ich przeprowadzić

Minimalna frekwencja podczas wyborów rad musi wynosić 100 osób. Wyjątkiem jest najmniejszy w Rzeszowie Miłocin, gdzie ustalono ją na poziomie 45 osób. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione w pierwszym terminie, nie później niż po 60 dniach przeprowadza się kolejne wybory. W takim przypadku do ważności niezbędna jest obecność co najmniej 60 mieszkańców osiedla. Przy liczbie mieszkańców wynoszącej średnio po kilka tysięcy osób na każdym osiedlu to niewiele. Mimo to na części z nich od dłuższego czasu rad nie udaje się wybrać. Problem pojawił się m.in. na Piastów, Dąbrowskiego, Staroniwie i Króla Augusta, na których nie wybrano rad. Mieszka na nich kolejno: 4672, 8523, 3083 i 5466 osób. Wybory zostaną tu powtórzone.

Dr Leszek Gajos, socjolog z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej nie jest zaskoczony postawą mieszkańców. - Władza z ludem się rozeszła i to jest bardzo widoczne od samorządu, po Sejm i Senat. Problemy, którymi zajmują się rządzący nie są zgodne z tym, czego oczekuje społeczeństwo. Dlatego Polakom coraz wyraźniej przestaje zależeć na uczestniczeniu w wyborach, czy to lokalnych radnych, czy polityków wyższego szczebla - tłumaczy dr Leszek Gajos.

Jego zdaniem nie bez znaczenia jest to, że między wyborami, w czasie trwania kadencji wybrani przez społeczeństwo przedstawiciele mało angażują się w rozwiązywanie zgłaszanych problemów. Są aktywni zazwyczaj głównie przed wyborami, a to nie sprzyja tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

- Trzeba wreszcie pamiętać, że od wieków naród polski stoi po drugiej stronie władzy, ona nie jest mu po drodze. Z biegiem czasu traci jeszcze autorytet - dodaje.

Miasto: warto zagłosować

Wybory będą prowadzone do 18 listopada. Kto może ubiegać się o stanowisko w radzie?

- Każda osoba zamieszkała na terenie osiedla, która w dniu wyborów ma ukończone 18 lat. Wyborcy wybierają swoich przedstawicieli bezpośrednio, spośród kandydatów zgłoszonych na zebraniu wyborczym. Głosowanie jest tajne, karty wrzuca się do opieczętowanej urny wyborczej - wyjaśnia zasady Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

W Rzeszowie jednym z głównych zadań rad osiedli jest kontakt z władzami miasta, w czasie konstruowania budżetu. Przedstawiciele mieszkańców przekazują prezydentowi i jego służbom najpilniejsze potrzeby osiedli, prosząc o ich uwzględnienie w planie wydatków. Rady mają także wpływ na ostateczny kształt propozycji zadań do budżetu obywatelskiego.

- Bardzo nam zależy, aby na każdym osiedlu udało się wybrać radę. Mieszkańcy muszą pamiętać, że ona jest pierwszym ogniwem samorządowym, ich przedstawicielem w kontaktach z urzędnikami i prezydentem. Im sprawniejsze osoby uda się do niej wybrać, tym większe możliwości rozwoju dla osiedla - przekonuje Chłodnicki. Terminy i miejsca wyborów do rad osiedlowych można znaleźć na www.rzeszow.pl. Najbliższe odbędą się dzisiaj na osiedlu Nowe Miasto dziś (tj. w środę, 26 października) na osiedlu Grota Roweckiego i w piątek, 28 października na osiedlu 1000-lecia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto