Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie trwa Kongres 590. To dwa dni debat o polskiej gospodarce. Gala z udziałem Andrzeja Dudy Prezydenta RP [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Urszula Sobol
Urszula Sobol
PAP/Darek Delmanowicz
Dzisiaj na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczęła się 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich”. Impreza zaliczana do kluczowych wydarzeń gospodarczych w kraju.

- Tegorocznemu wydarzeniu przyświeca hasło: „Łączymy wszystkich”. Trudno o bardziej trafną diagnozę sytuacji, w jakiej znalazł się nasz region po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trójmorze jest obecnie w samym centrum przemian geopolitycznych zachodzących w Europie. Wyjątkowe miejsce w tym procesie zajmuje Polska, która stała się najważniejszym kierunkiem ucieczki mieszkańców miast i wsi zagrożonych wojną. Od miesięcy pozostaje niezastąpionym ogniwem w łańcuchu pomocy humanitarnej i wojskowej płynącej z całego świata na Ukrainę - powitał słowami premiera Mateusza Morawieckiego, Wojciech Majewski, zarządu Kongresu 590.

Mateusz Morawiecki podkreślał w liście, że Kongres 590 w ciągu zaledwie kilku lat zapisał się w kręgu najistotniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce.

Władysław Ortyl, marszałek województwa mówił o potencjale gospodarczym Podkarpacia i o tym, co sprawia, że jest to idealne miejsce do organizacji Kongresu 590:

- Podkarpacie jest regionem innowacyjnym. Ma oczywiście tę innowację zapisaną w swoim DNA.

Zwracał uwagę, że czas putinowskiej agresji przerwał systemy kooperacyjne i relacje gospodarcze. - Trzeba je na nowo uruchomić. Już myśleć o tym momencie, kiedy wojna się zakończy i będzie ten czas odbudowy. Cieszę się bardzo, że podczas Kongresu 590 możemy się spotkać w gronie znakomitych ekspertów i że firmy, które odgrywają istotną rolę w procesie rozwoju gospodarczego są tu obecne. Myślę, że parlamentarzyści, ministrowie, politycy, radni, samorządowcy będą mogli wsłuchiwać się w to, co jest istotne dla przyszłości.

Przyznał, że dużą wartością jest fakt, prezydent RP Andrzej Duda podtrzymał tradycję, by finał Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej miał miejsce właśnie na Podkarpaciu.

Jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych podczas debat było bezpieczeństwo energetyczne w kontekście napaści Rosji na Ukrainę oraz związanego z tą agresją kryzysu.

ZOBACZ WIDEO:

Trzeba walczyć z dezinformacją

Uczestnicy Kongresu 590 brali udział w debatach z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów (w piątek będą kolejne takie spotkania).

Jeden z dzisiejszych paneli poświęcony był dezinformacji w branży energetycznej. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grup Energetyczna mówił, że Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. - Trzeba konsekwentnie walczyć z fake newsami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej - przestrzegał.

- Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała napadając na Ukrainę. To ona odpowiada za kilkukrotny wzrost cen węgla, gazu czy ropy - podkreślał Wojciech Dąbrowski dodając, że to właśnie Putin chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego, dlatego rozsiewa dezinformacje. - To działania, które mają doprowadzić do wywołania lęku wśród społeczeństwa, a w konsekwencji nawet zamieszek, bo dzisiaj Rosji chodzi o to, aby wywołać taki zamęt wśród firm, nie tylko polskich.

Sprawy Ukrainy - ważnym tematem

Szczególne miejsce na Kongresie zajmuje Forum Polsko-Ukraińskie, podczas którego eksperci rozmawiają na tematy dotyczące efektywnego wykorzystania potencjału i kompetencji uchodźców z Ukrainy, sposobu, w jaki polski rząd i organizacje otoczenia biznesu mogą pomóc ukraińskim MŚP w relokacji ich biznesów, a także jak można wykorzystać tę sytuacje do zwiększenia współpracy polsko-ukraińskiej.

Podczas debaty na temat raportu Instytutu Pokolenia uwagę poświęcono niezwykle ważnemu tematowi, czy czeka nas społeczeństwo ludzi samotnych, czy samotność przyczynia się do niskiej dzietności oraz czy można temu zaradzić.

Badania przeprowadzone przez Instytut w sierpniu 2022 r. wskazują, że 53 proc. Polaków doświadcza poczucia samotności, niemal 2/5 (39 proc.) deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczona, a ponad 1/3 Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić (35 proc.). Poczucie samotności/osamotnienia dotyka niemal co drugiej młodej osoby (46 proc.), w szczególności młodych mężczyzn - aż 55 proc. panów do 24 roku życia doświadcza silnego poczucia samotności.

Mówiono też, że silny koncern multienergetyczny Orlen jest filarem bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo - Wschodniej. Karol Wolff, dyrektor biura strategii i projektów strategicznych w PKN Orlen mówił o widocznej tendencji, że w perspektywie najbliższych 15-20 lat będzie się zmniejszać rola ropy naftowej, a rosnąć znaczenie energii elektrycznej. Zarówno w gospodarce, jak i w transporcie. - Chcemy zbudować silny, polski koncern oil&gas, który ma zarówno wydobycie, przetwarzanie i produkcję, a z drugiej strony inwestuje w energetykę, m.in. odnawialną i jądrową - mówił.

Zwracał także uwagę, że poprzez fuzje weszli do wielkiej ligi europejskiej.

Wielka gala z Prezydentem RP

Pierwszy dzień Kongresu 590 zakończy się tradycyjnie Galą Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, podczas której zostaną wręczone statuetki dla najlepszych polskich firm. W wydarzeniu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. Celem przyznawania nagród jest wsparcie polskich, wyróżniających się przedsiębiorców.

Drugi dzień Kongresu 590 odbędzie się również w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego, w piątek 18 listopada. Zaplanowane są panele dotyczące m.in. polityki i bezpieczeństwa Polski i Europy w obliczu wojny na Ukrainie. Dyskutować będą: gen. Dariusz Wroński, ekspert ds. bezpieczeństwa, Alexander Lanoszka, politolog z Waterloo University, Peter Rough, ekspert ośrodka Hudson Institute. W programie też debata o funduszach unijnych na trudne czasy. Eksperci odpowiedzą na pytania m.in. czy perspektywa 2021-2027 odpowiada na potrzeby samorządów.

W programie także rozmowy o przyszłości rynku energetycznego oraz o tym, co zrobić, żeby zapewnić jego bezpieczeństwo i wydajność? Prelegenci poświęcą uwagę zagadnieniom, czy wystarczającą odpowiedzią na problemy z dostawami gazu jest plan zwiększania i przyśpieszenia rozwoju OZE oraz inwestowania w rozwój gospodarki wodorowej, co może być „stabilizatorem” systemu, kiedy źródła odnawialne są okresowo niewystarczające.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Rzeszowie trwa Kongres 590. To dwa dni debat o polskiej gospodarce. Gala z udziałem Andrzeja Dudy Prezydenta RP [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto