Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie praktycznie nie brakuje nauczycieli. Gorzej w małych podkarpackich miejscowościach

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
W Rzeszowie praktycznie nie brakuje nauczycieli. Gorzej jest w terenie. W całym województwie dyrektorzy szkół poszukują kilkuset nauczycieli.

W poniedziałek 23 sierpnia na stronie kuratorium oświaty w Rzeszowie było ponad 300 ofert pracy dla nauczycieli zgłaszanych przez dyrektorów szkół. Większość z nich dotyczyła wakatów bez podania czy dotyczą całego pensum, czy też mniejszej liczby godzin lekcyjnych, zastępstwa stanowiły znikomy procent. Przeważają wakaty w szkołach w małych miejscowościach, w Rzeszowie było kilkanaście ofert pracy. Dane te cały czas się zmieniają, gdyż dyrektorzy po znalezieniu nauczyciela usuwają swoją ofertę.

Czy to oznacza, że na Podkarpaciu zaczyna brakowac nauczycieli?

– Z naszej wiedzy wynika, że nie ma alarmowej sytuacji pod tym względem – ocenia Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z Biura Prasowego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Inaczej tę sytuację ocenia prezes ZNP Okręg Podkarpacki Stanisław Kłak. Według niego problem braku nauczycieli narasta z roku na rok.

– Badania ankietowe przeprowadzone przez międzyzakładowe organizacje związkowe, zarządy oddziałów ZNP w 83 procent szkół i placówek, wykazały brak 175 nauczycieli na dzień 31 maja br., 96 w szkołach podstawowych i przedszkolach, 79 w ponadpodstawowych – mówi Stanisław Kłak, zastrzegając że tych braków może być więcej.

– Teraz wypełniane są aneksy do arkuszy organizacyjnych, więc te liczby z pewnością się zmienią. Na emeryturę przechodzą nauczyciele, którzy nabyli uprawnienia 31 sierpnia. Na emerytury będą też odchodzić nauczyciele, którzy nabędą uprawnienia w trakcie nowego roku szkolnego, o ile otrzymają zgodę dyrektorów szkół. W takiej sytuacji dyrektorzy będą musieli zatrudniać na te godziny emerytów lub przydzielić godziny ponadwymiarowe nauczycielom już zatrudnionym - dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Problem podkarpackich szkół w czasie pandemii. Nauczyciele zwalniają się lub biorą urlop dla poratowania zdrowia

Z dniem 1 września 2021 r. z zawodu odejdzie 501 nauczycieli, w tym 318 nauczycielom wypowiedziano stosunek pracy przez pracodawcę, 183 nauczyciele wypowiedzieli stosunek pracy na swój wniosek.

Wypowiedzenie stosunku pracy wynika najczęściej ze zmian organizacyjnych, czyli z braku godzin w jednych szkołach lub nadmiaru w innych. Nauczyciel musi mieć zagwarantowane pół etatu, by podjąć pracę. Część z nich nie godzi się na minimalne 1/2 etatu, inni mogą nie godzić się na pracę w godzinach popołudniowych, stąd taka duża fluktuacja.

Prezes ZNP wylicza, że brakuje zarówno nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących (matematyka, fizyka, chemia, biologia, j. polski, historia , religia, WF i inne), jak i zawodowych (grafika, poligrafia cyfrowa, lotnicze, informatyka i in.) oraz specjalistów, czyli psychologów i pedagogów.

- Od kilku lat obserwuję ucieczkę nauczycieli z zawodu – mówi Stanisław Kłak. – Niskie zarobki, brak poczucia bezpieczeństwa spowodowany wysokimi, ale nieuzasadnionymi wymaganiami rodziców, którzy często przerzucają ciężar wychowania ich dzieci z domu na szkołę i Kościół, a nawet piszą donosy na nauczycieli, sprawia, że wielu nauczycieli przechodzi na wcześniejsze emerytury i świadczenia kompensacyjne, albo biorą urlopy na podratowanie zdrowia.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Rzeszowie praktycznie nie brakuje nauczycieli. Gorzej w małych podkarpackich miejscowościach - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto