Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie powstaje RoboLAB. Uczniowie będą konstruować roboty

OPRAC.:
Dariusz Dziopak
Dariusz Dziopak
Porozumienie dotyczące powołania do życia projektu RoboLAB podpisali Politechnika Rzeszowska, Pratt & Whitney Rzeszów i Samorząd Województwa Podkarpackiego. Od lewej: Marek Darecki, Władysław Ortyl, prof. Piotr Koszelnik.
Porozumienie dotyczące powołania do życia projektu RoboLAB podpisali Politechnika Rzeszowska, Pratt & Whitney Rzeszów i Samorząd Województwa Podkarpackiego. Od lewej: Marek Darecki, Władysław Ortyl, prof. Piotr Koszelnik. Arkadiusz Surowiec/Politechnika Rzeszowska
Politechnika Rzeszowska, Pratt & Whitney Rzeszów i Samorząd Województwa Podkarpackiego tworzą RoboLAB. To unikatowy projekt adresowany do uczniów, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką.

Porozumienie dotyczące powołania do życia projektu RoboLAB podpisali 9 marca 2021 r. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz prezes Zarządu Stowarzyszenia "Dolina Lotnicza" i prezes Pratt & Whitney Rzeszów Marek Darecki.

RoboLAB to nowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza", który adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także uczniów z innych regionów. Uczestnicy projektu będą konstruować m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach.

Projekt adresowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale w programie znajdą się również zajęcia dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych oraz dorośli, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką.

Projekt podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy obejmuje serię zajęć i szkoleń, podczas których uczniowie będą zdobywać wiedzę umożliwiającą im podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację. Na potrzeby tych zawodów uczniowie będą budować skomplikowane konstrukcje robotów, które będą wykonywały założone przez organizatorów zadania.

- Za projektem RoboLAB stoi zarówno rozwój umiejętności technicznych i tzw. umiejętności miękkich - takich jak praca zespołowa, umiejętność komunikacji interpersonalnej, nieszablonowe myślenie, budowanie alternatywnych scenariuszy i wiele innych. Jestem przekonany, że właśnie taki miks umiejętności będzie decydujący dla post COVID-owego rynku pracy

- powiedział Marek Darecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia "Dolina Lotnicza" i prezes Pratt & Whitney Rzeszów.

RoboLAB będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Projekt będą wspierać pracownicy naukowi uczelni - eksperci z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania. Dzięki temu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej.

- Dzieci i młodzież są naszą przyszłością. Cieszymy się, że takie inicjatywy jak RoboLAB powstają w naszym województwie. Propagowanie takiego modelu współpracy będzie się przyczyniać niewątpliwie do rozwoju kompetencji potrzebnych na rynku pracy nie tylko w naszym regionie, ale również w Polsce i na świecie. Połączenie umiejętności technicznych i kompetencji interpersonalnych jest fundamentem przyszłych stanowisk pożądanych przez pracodawcę - dodał Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto