Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie lekarska biblioteka nie tylko dla studentów

opr. Beata Terczyńska
Biblioteka powstała we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Ma służyć m.in. studentom medycyny oraz nauk pokrewnych.

Rzeszowski oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej jest 16. w kraju. Mieści się w kompleksie Uniwersytetu Rzeszowskiego, w budynku Wydziału Medycznego przy ul. Warzywnej 1A. Placówka ma służyć studentom medycyny i nauk pokrewnych, ale także praktykom zawodów medycznych z regionu: lekarzom, farmaceutom, pielęgniarkom.

Do dyspozycji osób korzystających z biblioteki przeznaczono cztery stanowiska czytelnicze i dwa komputerowe. Księgozbiór stanowią wydawnictwa z zakresu medycyny i nauk pokrewnych, które obecnie obejmują kilkaset pozycji i będą aktualizowane w miarę możliwości finansowych i poszerzane przez zakupy, dary, wymianę oraz prenumeratę czasopism.

Oddział zapewnia dostęp do wszelkich baz danych zarówno na miejscu w siedzibie, oraz w formie internetowej.

Przypomnijmy. W Rzeszowie istniał już oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej - od 1955 r. do 2010 r. Mieścił się na parterze w budynku Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Dąbrowskiego. Starania o reaktywację oddziału obecny dyrektor podjął w 2012 r. po sygnałach od środowiska pracowników ochrony zdrowia.

Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki założona została w 1945 r. W zasobach ma źródła drukowane, materiały rękopiśmiennicze, zbiory filmów, fotokopii, mikrofilmów, kolekcje obrazów, grafik, rycin, fotografii, medali oraz archiwaliów. Jest nowoczesna, skomputeryzowana. Liczy ponad 550 tys. woluminów, na które składają się publikacje z zakresu medycyny, farmacji, nauk biomedycznych i historii nauk medycznych. W oddziałach GBL, poza obsługą czytelników, organizowane są spotkania, wystawy, prelekcje, sesje historyczne itp. Od 2002 r. GBL pełni rolę Centrum Dokumentacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Rzeszowski oddział otworzył Wojciech Giermaziak, dyr. GBL i prof. Aleksandrem Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.


Zobacz też: Student Politechniki Rzeszowskiej zaprojektował nowoczesną laskę dla osób niewidomych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto