Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ramach programu Przestrzeni Sztuki odbyło się kolejne spotkanie "art_przecięć". Wieczór z poezją Jana Bolesława Ożoga w Głogowie [ZDJĘCIA]

Małgorzata Zaremba
Małgorzata Zaremba
We wtorek, 27 września br. odbyło się kolejne spotkanie "art_przecięć" Teatru Siemaszkowej. Tym razem spotkanie z twórczością poety Janem Bolesławem Ożogiem, urodzonym w niedalekiej Nienadówce odbyło się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim. Podczas wydarzenia zapoznaliśmy się także z twórczością malarki Anety Panas i poety Romana Misiewicza. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18.00.

Cykl spotkań art_przecięć ma na celu prezentowanie, konfrontowanie różnej sztuki. Przenikanie się odmiennych gatunków: plastyki, muzyki, ruchu i słowa. Intencją tych spotkań jest głównie słowo, pochodzące od wielkich poetów Podkarpacia. Patronem dzisiejszego spotkania jest Jan Bolesław Ożóg. To właśnie teatr, jako świątynia słowa, jest miejscem przecięcia się tych różnych odmian sztuki. - mówi Jagoda Skowron, pełnomocnik dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Małgorzata Zaremba

Wtorkowe spotkanie art_przecięć wokół wierszy pochodzącego z Nienadówki - Jana Bolesława Ożoga było okazją do bliższego spotkania z dziełami współczesnych, podkarpackich artystów. Wczoraj byli nimi: Aneta Panas i Roman Misiewicz. Spotkanie prowadził Jakub Pacześniak. Wiesze Ożoga prezentowane były przez Monikę Adamiec i Małgorzatę Machowską. Na pianinie podgrywał do poezji śpiewanej Filip Kot.

Poeta Roman Misiewicz urodził się w 1964 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem. Uzyskał tytuł Laureata Nagrody Poetyckiej im . Kazimiery Iłłakowiczówny w 2003 roku. Również w tym samym roku został nominowany do Paszportów Polityki. Był redaktorem Nowej Okolicy Poetów do 2011 roku. Przez dziesięć lat prowadził blogerskie śledztwo dotyczące katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Wydał sześć tomików wierszy i jedną książkę z kategorii literatura faktu.

Małgorzata Zaremba

O swojej twórczości mówi Misiewicz: Poezja jest żywa. Można pisać dla siebie, dla kręgu osób nam bliskich, ale tez można swoją twórczością dzielić się z szerszym polem odbiorców. Poezja śledcza była dla mnie dociekaniem, czego inni nie cha dociekać. Przez powszechną manipulację chciałem odkryć nowy nurt w poezji, by znaleźć prawdę. Najciekawsza jest prawda, ale też ta prawda o człowieku - i to jest moje motto.

Malarka Aneta Panas urodzona w 1986 roku pochodzi z Łańcuta. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pasjonuje się malarstwem i rysunkiem. To autorka wystaw indywidualnych, uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz międzynarodowych plenerów artystycznych. Uzyskała tytuł Laureata podczas Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt 2015. Dostała nagrodę specjalną Muzeum Ziemi Przemyskiej „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 2019/2020” oraz nagrodę BWA w Rzeszowie.

Małgorzata Zaremba

Panas mówi o swoim artyzmie: Przede wszystkim to co robię, jest wypływające prosto z serca, coś autentycznego. Stosując różne niedookreślone formuły w malarstwie, w pewien sposób gram z odbiorcą. Obrazy możemy nazwać płaszczyzną pokrytą uporządkowanymi plamami w konkretnym ułożeniu. Chcę tak prowadzić widza, by to na co patrzy nie było dla niego zbyt oczywiste. Moje obrazy są wielowarstwowe, przez co odbiorca jest w stanie interpretować go na dowolny sposób. (...) Zmysły w mojej twórczości są najistotniejsze. Szczerość, wierność wobec siebie i tego co widzę, słyszę i czuję są fundamentem mojej pracy.

Małgorzata Zaremba

Art_przecięcia Teatru Siemaszkowej realizowane są w ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr rozwijanego pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto