Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W okresie przedświątecznym zwróćcie uwagę na swoje portfele. Nie dajcie się okraść kieszonkowcom

Grzegorz Anton
Grzegorz Anton
Fot. Paweł Dubiel
Są takie okresy, kiedy złodzieje, zwłaszcza kieszonkowcy zbierają prawdziwe żniwa. Jednym z takich okresów jest ostatni tydzień przed świętem Wszystkich Świętych. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. To wówczas zapracowani i zabiegani kupujemy znicze, wiązanki, kwiaty, a pośpiech i nieuwaga, to przyjaciel kieszonkowców.

- Przy stoiskach ze zniczami jest spore zamieszanie. Kobiety nie pilnują torebek, mężczyźni mają porozsuwane kieszenie w kurtkach. Nie trzeba być wysokiej klasy specjalistą, żeby tym ludziom ukraść portfel. Młodzi ludzie płacą dzisiaj telefonami, ale osoby 50+ zwykle już nie. I to oni są narażeni na kradzieże w tym zamieszaniu - mówi nam jeden z rzeszowskich policjantów.

Już oficjalnie asp. szt. Magdalena Żuk z rzeszowskiej policji mówi nam, że pieniądze należy nosić w kilku różnych miejscach - w ten sposób, jeżeli nawet złodziej nas okradnie, nie utracimy całej gotówki.

- W miejscach zatłoczonych trzymajmy torebkę, saszetkę zamkniętą przed sobą, tak aby mieć nad nią stałą kontrolę. Dotyczy to również plecaków i torebek. Nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni - wyjaśnia asp. szt. Żuk.

I dodaje jeszcze jedną ważną rzecz, która wciąż dla wielu osób nie jest oczywista.

- Jeżeli korzystamy z karty bankomatowej pamiętajmy o tym, że numeru PIN nie wolno zapisywać na tej karcie, najlepiej po prostu go zapamiętać. Jeżeli natomiast mamy kłopoty z zapamiętaniem numeru PIN należy zapisać go na kartce i dobrze schować, ale nie tam, gdzie trzymamy kartę bankomatową.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, okres przedświąteczny, a także 1 i 2 listopada, to okres dużego „zarobku” kieszonkowców. Jednak nie będzie im łatwo, bo policjanci z Rzeszowa szykują wówczas więcej służb.

- W okresie od 28 października do 2 listopada w miejscach newralgicznych tj. na bazarach, targowiskach i w rejonach cmentarzy skierowane zostaną dodatkowe partole mundurowe, a także dodatkowe służby kryminalne i wywiadowcze - tłumaczy asp. szt. Żuk.

To zwłaszcza ci ostatni policjanci, a więc kryminalni i wywiadowcy działający po cywilnemu będą „polować” m.in. na kieszonkowców.

Co zrobić, jeśli już zostaniemy okradzeni? - Natychmiast należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Dyżurny jednostki policji skieruje na miejsce patrol. Policjanci poinformują nas o dalszym toku postępowania - wyjaśnia asp. szt. Żuk.

Pamiętać należy, że im dłużej będziemy zwlekać z zawiadomieniem policjantów, tym trudniej będzie złapać sprawcę.
W portfelach nosimy różne kwoty pieniędzy. Warto wiedzieć, że w przypadku gdy wartość skradzionej rzeczy nie przekracza kwoty 500 zł, sprawca odpowiadać będzie za popełnienie wykroczenie, natomiast powyżej tej kwoty, dokonany czyn wypełniał będzie znamiona przestępstwa. W przypadku wykroczenia złodziejowi grozi niska kara. W przypadku przestępstwa może nawet trafić do więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto