Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum - Zamku w Łańcucie powstało więcej udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Pokój wyciszeń podzielony na trzy strefy, pętle indukcyjne, specjalne fotele - między innymi na te udogodnienia mogą teraz liczyć osoby z różnymi potrzebami odwiedzające Muzeum - Zamek w Łańcucie.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej poznaliśmy szczegóły projektu (grantu) „Klucz-program dostępności Muzeum-Zamek w Łańcucie”, który od ubiegłego roku do tego miesiąca jest prowadzony z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnościami. Chodzi o likwidację barier w różnych obszarach: widzenie, słyszenie, poruszanie się, rozumienie, czucie.

- Miejsce, w którym się spotykamy, czyli Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego jest istotnym symbolem zmian, jakie dokonują się w naszym muzeum. Budynki dawnej Oranżerii i Ujeżdżalni, dzięki ostatnim projektom, stały się najbardziej dostępnymi - zwracał uwagę Krzysztof Żaba, p.o. dyrektora placówki.

Organizacja wydarzeń kulturalnych, doposażenie obiektów, wprowadzenie rozwiązań technicznych, komunikacyjno- informacyjnych i cyfrowych, a także podniesienie kompetencji kadr były tego celem grantu.

Edyta Kucaba - Łyszczek, kierownik projektu, kustosz, kier. Działu Edukacji Muzealnej mówi, że nie bez powodu grant nazwany został kluczem, bo ta nazwa doskonale uzupełnia się z zamkiem.

- Klucz jest formą otwarcia muzeum. Na potrzeby wszystkich gości. Szczególnie uwzględniliśmy potrzeby osób z niepełnosprawnością.

To sprawdziło się podczas przygotowywanych wydarzeń kulturalnych, koncertów, warsztatów.

- Dostosowaliśmy obiekty w sposób praktyczny, ale bardzo podstawowy. Nie wprowadzaliśmy rozwiązań na bardzo szeroką skalę, związanych z ogromnymi wydatkami. Kwota grantu głównie przeznaczona była na przygotowanie pracowników do przyjęcia osób ze specjalnymi potrzebami. Tak, by w przyszłości uniknąć wszelkich niezręczności w relacji z osobami niepełnosprawnymi. Aby nasi pracownicy byli wrażliwi na te potrzeby.

W budynku dawnej Oranżerii powstał pokój wyciszeń, gdzie każdy może odpocząć. Został podzielony na trzy części. W jednej można usiąść na wygodnym fotelu i odetchnąć, w drugiej za parawanem przebrać czy nakarmić osobę dorosłą, nastolatka, dziecko.

- Jest też miejsce, gdzie dziecko w spektrum może przez chwilę odciąć się od miejsca, które sprawia mu trudność poprzez nadmiar bodźców.

Dodaje, że na ekspozycjach wprowadzili pętle indukcyjne, aby najważniejszy był komunikat, a nie pogłosy. - Przeszkoliliśmy też pracowników z posługiwania się językiem migowym.

Dzięki grantowi z warsztatów i wydarzeń kulturalnych skorzystali m.in. Fundacja Szansa dla Niewidomych, Rzeszowskie Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych SOLIS RADIUS, Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie - Centrum Medyczne w Łańcucie, Łańcucki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Duszpasterstwo Dla Osób Niesłyszących w Łańcucie, Niepubliczne Przedszkole dla Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych NIEBIESKA KRAINA w Łańcucie oraz osoby indywidualne. Wydarzenia te zgromadziły 920 osób.

- Wszystkie te działania umożliwiły uczestnikom odkrycie własnych zainteresowań, zwiększenie samodzielności. Była to dla wszystkich uczestników bez wątpienia arteterapia. Zajęcia uczyły precyzji i cierpliwości, otwierały, inspirowały i pobudzały kreatywność. Twórcze działanie w tym przypadku w zróżnicowanej grupie, w rodzinnej atmosferze sprzyjały powstawaniu nowych idei i zacieśnieniu więzi – dzięki czerpaniu z siebie nawzajem. Każdy odnalazł w sobie duszę artysty. I o to chodzi, bo były to zajęcia, których ideą, prócz usamodzielnienia i nauki podstawowych czynności samoobsługowych było rozwijanie praktycznych umiejętności i talentów - zaznacza Joanna Gruzeł, adiunkt muzealny z Działu Edukacji Muzealnej.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Muzeum - Zamku w Łańcucie powstało więcej udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto