Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W czasie upałów koniecznie pij wodę wysokozimneralizowaną lub średniozmineralizowaną. Należy ją popijać małymi łykami

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Ewa Muszyńska, dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Rzeszowa
Ewa Muszyńska, dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Rzeszowa Archiwum Ewy Muszyńskiej
Rozmowa z Ewą Muszyńską, dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Rzeszowa.

Podczas upałów bardzo ważne jest zachowanie równowagi w odżywianiu i piciu. Ile powinniśmy dziennie spożywać płynów i co najlepiej pić?

Ilość płynów jest zależne od wielu czynników: wieku, płci, poziomu aktywności, temperatury, klimatu czy składu diety np. dieta bogata w błonnik wymaga zwiększonej ilości płynów. Zapotrzebowanie na wodę możemy wyrazić w przeliczeniu dziennie wydatkowanych kalorii lub według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia - 30 ml/kg masy ciała/dzień.

Czyli?

Np. ważąc 60 kg potrzebujemy 1800 wody, która zawiera się także w posiłkach. Zdecydowanie najlepszym napojem będzie woda, to jej powinniśmy spożywać najwięcej.

A soki owocowe?

Soki owocowe, czy napoje są źródłem dodatkowego cukru, co uwzględnić należy w bilansie energetycznym dnia. Aby woda nam lepiej smakowała można do niej dodać cytrynę, mięte lub garść owoców sezonowych, dzięki temu uzyskamy naturalny aromat i orzeźwienie.

Czy zupy i owoce też wliczają się w dzienne zapotrzebowanie płynów?

Tak zupy i owoce wliczają się w zapotrzebowanie płynów. Szczególnie owoce sezonowe i warzywa zawierają duże ilości wody np. truskawki, melony ogórki, cukinia.

A jaką najlepiej wodę wybrać?

W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę wysokozimneralizowaną lub średniozmineralizowaną i należy ją popijać małymi łykami, uzupełniając minerały, które tracimy upałem. Dzieci, kobiety w okresie laktacji, kobiety w ciąży, osoby z chorobami nerek powinny wybierać wodę źródlaną. Osoby które ciężko pracują fizycznie w trakcie upałów powinny wybierać wodę bogatą w sód i potas.

Jakich płynów unikać latem?
Te które działają odwadniająco np. alkohol, mocne herbaty, duże ilości kawy ponieważ zakłócić mogą równowagę elektrolitową. Odradzałabym zdecydowanie picie napojów gazowanych i słodzonych napojów będących źródłem cukru i sztucznych dodatków.


ZOBACZ TEŻ: Usuwanie skutków nawałnic w Rzeszowie [23.06.23]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto