Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga – wścieklizna!

UM Torunia
Toruńskie osiedla Na Skarpie, Bielawy-Grębocin, Nasze, Nad Strugą, „Abisynia”, Kaszczorek oraz tzw. las Bielawski to obszar zagrożony wścieklizną. akazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem zwierząt oraz należy trzymać psy na uwięzi a koty w zamknięciu.

Toruńskie osiedla Na Skarpie, Bielawy-Grębocin, Nasze, Nad Strugą, „Abisynia”, Kaszczorek oraz tzw. las Bielawski to obszar zagrożony wścieklizną. Zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem zwierząt oraz należy trzymać psy na uwięzi a koty w zamknięciu.

Komunikat w sprawie wścieklizny wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu Dorota Stankiewicz.

- 6 maja 2014r. w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez Zakład Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy stwierdzono wściekliznę u nietoperza – pisze Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu Dorota Stankiewicz. - Martwy nietoperz został znaleziony na balkonie budynku mieszkalnego, znajdującego się na osiedlu „Na Skarpie” w Toruniu.

Obszar zagrożony wścieklizną znajduje się na  terenie mieszczący się na toruńskich osiedlach: Na Skarpie, Bielawy-Grębocin, Nasze, Nad Strugą, „Abisynia”, Kaszczorek oraz tzw. las Bielawski.

Na obszarze, zagrożonym wścieklizną zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem zwierząt. Psy powinny być trzymane  na uwięzi, a koty w zamknięciu. Obszar zostanie oznakowany poprzez umieszczenie plakatów ostrzegawczych z napisem: „UWAGA! ZAGROŻENIE WŚCIEKLIZNĄ”.

W obrębie obszaru zagrożonego:

  • należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi,
  • nie dotykać zwierząt chorych łub padłych. W przypadku znalezienia na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub innego zwierzęcia, stałocieplnego należy powiadomić o tym fakcie straż miejską lub Inspekcję Weterynaryjną,
  • psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy,
  • koty nie powinny być swobodnie wypuszczane z domów,
  • bezwzględnie należy dopełnić obowiązku szczepienia psów przeciw wściekanie.

Zaleca się również szczepienie kotów, szczególnie tych, które maja możliwość wychodzenia z domu.

W przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego, należy o tym fakcie powiadomić Straż Miejską w Toruniu lub Inspekcję Weterynaryjną.

Warto wiedzieć, że wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy i kończy się zawsze śmiercią. Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne, a także człowiek. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w skutek pogryzienia przez chore zwierzę, poprzez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe, ponieważ wirus znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia.

Wirus wścieklizny wykazuje dużą odporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych oraz na gnicie. W rozkładających się zwłokach zachowuje zakaźność do kilku tygodni, a w powierzchniowych warstwach ziemi, przez 2-3 miesiące. Jest wrażliwy na działanie większości środków dezynfekcyjnych.

Nietoperze, jak inne ssaki dziko żyjące są zwierzętami wrażliwymi na zakażenie wirusem wścieklizny ale ryzyko transmisji zarazka tj. przenoszenia wirusa między zwierzętami wg. doniesień naukowych jest niewielkie. Występowanie wścieklizny stwierdzono zaledwie u trzech spośród 25 gatunków nietoperzy występujących w Polsce. Podaje się, że mniej niż 5% przebadanych w Polsce w ostatnich latach nietoperzy padłych i podejrzanych, było zarażonych wścieklizną, co stanowi poniżej 1% populacji naturalnie żyjących zwierząt. Wszystkie nietoperze żyjące w Europie są owadożerne. Nietoperze są ssakami prawnie chronionymi. Należy podkreślić, że nawet chore nietoperze nie wykazują agresji i nie dążą do kontaktu z człowiekiem lub innymi zwierzętami.

Materiały:

>>>Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Toruniu w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u zwierzęcia dzikiego- nietoperza TUTAJ<<<

>>>Rozporządzenie nr 1/2014 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Toruniu z 7 maja 2014r. w sprawie określenia obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny, sposobu oznakowania tego obszaru oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tym obszarze TUTAJ<<<

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga – wścieklizna! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto