Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uporczywy kaszel można leczyć także domowymi sposobami

Elżbieta Bielewicz
Kaszel i przeziębienie można złagodzić domowymi sposobami
Kaszel i przeziębienie można złagodzić domowymi sposobami naszemiasto.pl
Przeziębieniom, grypom, katarom z reguły towarzyszy kaszel. Odruch ten jest w zasadzie korzystny, bo umożliwia usuwanie z gardła i oskrzeli wydzieliny. Jednak gdy kaszel bywa zbyt uporczywy, czyli tzw. suchy kaszel, wtedy staje się szkodliwy. Pomogą świeże powietrze i spacer.

Z reguły osobom kaszlącym, szczególnie dzieciom, zabrania się wychodzenia na świeże powietrze. A to błąd. Otóż korzystniej jest dla kaszlących, gdy nie mają temperatury oczywiście, zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Tego rodzaju zalecenie w zasadzie znane jest od wieków. Już bowiem ojciec medycyny Hipokrates przy kaszlu zalecał spacerować do zmęczenia. Jego zdaniem zimno nie stanowiło przeszkody w wyjściu na dwór. Po powrocie do domu trzeba zrobić gimnastykę i rozetrzeć ciało rękami. Potem warto wypić ciepłe mleko albo zioła. Hipokrates zalecał zjeść 5-6 fig ugotowanych na mleku. Dlaczego zaleca się świeże powietrze, spacery?

Otóż ruch, dobra wentylacja usprawniają pracę organów wykrztuśnych, dróg oddechowych, a zatem ułatwiają również samowyleczenie. Poza tym na świeżym powietrzu drogi oddechowe są prawidłowo nawilżone, co ułatwia organizmowi również walkę z chorobotwórczymi mikrobami. Kurując kaszel, powinniśmy również dobrze nawilżać pomieszczenia. Poza tym należy zawsze pić dużo napojów, wody, by niejako zapewnić drogom oddechowym prawidłową wilgotność, a w sypialniach obniżyć temperaturę, zakręcając kaloryfery.

Syropy przeciwkaszlowe domowym sposobem

Kaszel leczy się z reguły różnymi środkami o właściwościach powlekających, osłaniających, wzmacniających czynności wydzielania błon śluzowych, wyzwalających odruch wykrztuśny. W sklepach zielarskich można kupić sporo preparatów przeciwkaszlowych, z reguły produkowanych na bazie syropu sosnowego, tzw. pinii w różnych odmianach. Bardzo skuteczne specyfiki przeciwkaszlowe można sporządzić także samemu w domu.

Syropy z cebuli

Silne działanie wykazują syropy z cebuli. Najlepiej używać cebul mniejszych, ostrych i wyhodowanych na działkach bez nawozów sztucznych. Łagodny syrop sporządza się z kilku cebul. Po obraniu pokroić główki w plasterki. Rozpuścić porcję cukru w niewielkiej ilości wody. Plasterki wrzucić do słodkiego roztworu. Gotować na małym ogniu nie dopuszczając do wrzenia. Syrop gotuje się do zagęszczenia, konsystencji syropu. Potem przelać do słoików. Niemowlętom podawać jedną łyżeczkę co 2-3 godziny. Dzieci starsze i dorośli mogą otrzymywać łyżkę. Syrop cebulowy usuwający kaszel można sporządzać także bez gotowania, używając zarówno cukru, jak i miodu. Specyfik z miodem jest wartościowszy. Przyrządza się go bardzo prosto.
Pokrojonych na plasterki kilka cebulek należy wymieszać z miodem, wcześniej lekko podgrzanym do płynności (choć nie jest to konieczne). Odstawić na 2-3 godziny. Potem używać.

Zioła po antybiotykach

Nierzadko w leczeniu przeziębień stosowane są antybiotyki lub inne dosyć silne specyfiki. Nawet przy ostrożnym i nieprzesadnym dawkowaniu wykazują one pewne działania uboczne, zaburzają pracę organizmu, osłabiają go. Szkody są większe, gdy zachodzi konieczność dłuższego stosowania. Ziołowe kuracje dają znaczne możliwości usunięcia skutków ubocznych, zregenerowania organizmu, przywrócenia mu odporności.

Generalnie dobroczynnie działają wszelkie mieszanki czyszczące krew i witaminowe. Zielarze opracowali ich sporo. Na początek zestaw polecany przez sławnego zakonnika, jasnowidza Czesława Andrzeja Klimuszkę.

Mieszanka „naprawiająca szkody po antybiotykach” składa się z 11 ziół. Zmieszać równe części (np. po 50 g) korzenia arcydzięgla, korzenia mniszka lekarskiego, korzenia lubczyku, kłączy perzu, kłączy pięciornika kurze ziele, kłączy tataraku, owoców róży, owoców jarzębiny, kwiatów wiązówki, liści borówki czernicy (czarnej jagody), ziela fiołka trójbarwnego. Każdorazowo kopiastą łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić na 3 godziny. Pić trzy razy dziennie przez miesiąc przed posiłkiem. W przypadku dzieci dawkę należy zmniejszyć z reguły o połowę. Po kuracji zrobić kilkudniową przerwę i można zioła stosować ponownie.

Klimuszko rekonwalescentom zaleca także jadać do obiadu codziennie spodeczek surowej kapusty zalanej oliwą i przyprawionej czosnkiem i cebulą. Jest to doskonała kuracja odżywcza. A oto inna mieszanka odtruwająca organizm po antybiotykach, opracowana przez I. Kiljańską i H. Mojkowską.

Zmieszać równe części kłączy perzu, liści brzozy, kwiatów bzu czarnego i ziela skrzypu. Łyżkę ziół zalać szklanką wody. Pić trzy razy dziennie po jedzeniu po pół szklanki. Zioła można osłodzić miodem lub owocowym sokiem.

Syropy z buraczków

Przeciwkaszlowe syropy dawnymi czasy chętnie sporządzano z buraczków czerwonych. Te specyfiki były polecane przez ludowych medyków.
Wybrać 2-3 dosyć duże buraczki. Dokładnie opłukać, obciąć korzonki, ogonki liściowe, ale pozostawić skórkę. Od strony korzenia wyciąć stożkowe otwory, dosyć duże, w które wsypujemy cukier. Wszystko wstawić do piekarnika i piec aż burak zmięknie a w otworach pojawi się syrop. Cały zabieg powinien trwać możliwie krótko, ogień winien być także niezbyt duży. Jeśli posiada się prodiż, również można go wykorzystać. Dno naczynia polać trzeba lekko olejem i włożyć buraczki. Paruje się wszystko około godziny. Po ostygnięciu syrop jest gotowy. Ten wspaniały lek na kaszel serwuje się dzieciom po łyżeczce. Pomaga też przy wszelkich przeziębieniach. Dorośli winni pijać łyżkę. Niekiedy sporządzano syropy przeciwkaszlowe, używając surowych buraczków, bez pieczenia. Syropy buraczkowe nie tylko leczą kaszle, ale też wzmacniają organizmy, działają oczyszczająco na krew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto