Uniwersytet Rzeszowski świętuje jubileusz 20-lecia. W czwartek uroczysta gala w Filharmonii Podkarpackiej

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Pierwszym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego był prof. dr hab. Tadeusz Lulek, na zdj. maszerujący w środku pierwszego szeregu. Po jego lewej stronie - inż. Maciej Lipski, dyr. administracyjny UR, po prawej - dr hab. Adam Czudec, pełnomocnik rektora ds. organizacji i rozwoju.
Pierwszym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego był prof. dr hab. Tadeusz Lulek, na zdj. maszerujący w środku pierwszego szeregu. Po jego lewej stronie - inż. Maciej Lipski, dyr. administracyjny UR, po prawej - dr hab. Adam Czudec, pełnomocnik rektora ds. organizacji i rozwoju. Archiwum UR
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Jubileusz w Filharmonii Podkarpackiej będzie okazją do podsumowań, refleksji, ale również nakreślenia planów na przyszłość. Szczególnie, że towarzyszyć mu będą obrady Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Obecność zapowiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

- Oprócz rektorów wszystkich polskich uniwersytetów i przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich gościć będziemy lokalne władze rządowe i samorządowe, rektorów rzeszowskich uczelni i wielu znakomitych gości, którzy niejednokrotnie pokazywali, że przyszłość Uniwersytetu Rzeszowskiego jest im bliska

- mówi dr Maciej Ulita, dyrektor biura rektora UR.

- O wyjątkowość obchodów świadczy też część artystyczna wydarzenia. Będzie bowiem miała miejsce prapremiera utworu symfonicznego skomponowanego specjalnie na tę okazję. Autorem prezentowanych utworów jest prof. Henryk Jan Botor.

Miejsce uroczystości też nie jest przypadkowe, gdyż pierwsza inauguracja w UR odbyła się właśnie w Filharmonii Podkarpackiej (11 października 2001 r.). Poprowadził ją prof. dr hab. Tadeusz Lulek, pierwszy rektor UR (na zdj. maszerujący w pierwszym szeregu; po lewej stronie - inż. Maciej Lipski, dyr. administracyjny UR, po prawej dr hab. Adam Czudec, pełnomocnik rektora ds. organizacji i rozwoju).

Przypomnijmy. Uniwersytet rozpoczął działalność 1 września 2001 r. na mocy ustawy Sejmu RP z 7 czerwca 2001 r. Rzeszowska uczelnia jest jednym z młodszych polskich uniwersytetów, ale kontynuuje długoletnie tradycje akademickie. Została utworzona z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, której początek działalności datuje się na 1963 r., Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Filia w Rzeszowie powołana w 1969 r.) i Wydziału Ekonomii w Rzeszowie Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (istniejącego od 1973 r). Długoletnie starania o powołanie uniwersytetu w Rzeszowie wieńczył pod ustawą podpis prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

W momencie powstania uczelnia liczyła 6 wydziałów: ekonomii, filologiczny, matematyczno-przyrodniczy, pedagogiczny, prawa i socjologiczno-historyczny. Pierwsze zmiany w tej strukturze nastąpiły w 2005 r.

W kadencji 2001-2002 rektorem UR był prof. Tadeusz Lulek, w latach 2002-2005 i 2005-2008 - prof. Włodzimierz Bonusiak, 2008-2012 - prof. Stanisław Uliasz, 2012-2016 - prof. Aleksander Bobko, a od 2016 do dziś prof. Sylwester Czopek.

Liczba kierunków studiów na UR w pierwszym roku działalności sięgała 20. W kolejnych latach znacznie wzrosła. W roku akademickim 2008/2009 było ich już 35, a w 2016/2017 - 51. Największa liczba studiujących na UR przypadła na rok akademicki 2002/2003 oraz 2009/2010. Było to blisko 22 500 studentów. Mury uczelni od początku istnienia UR opuściło blisko 100 tys. absolwentów.

Lata 2007-2013 były czasem, w którym UR poczynił potężne inwestycje na ponad 507 mln zł, współfinansowane przez Unię Europejską. Powstały liczne centra naukowe i naukowo - dydaktyczne. Ważną datą w historii uczelni był 10 lipca 2014 roku, kiedy Wydział Medyczny UR otrzymał uprawnienie do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. W niedzielę pierwsi absolwenci medycyny na UR odebrali symboliczne dyplomy i złożyli lekarskie przyrzeczenia. Studia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodzieży z całego kraju.

Dziś wszystkie budynki uczelni mają prawie 166 tys. m kw. powierzchni.

Najważniejszą planowaną, potężną inwestycją jest budowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na terenach w gminie Świlcza. Koszt budowy tego ogromnego kompleksu szacowany jest na prawie miliard złotych.

Wypieramy z naszej świadomości, że jest pandemia KOMENTARZ

Wideo

Materiał oryginalny: Uniwersytet Rzeszowski świętuje jubileusz 20-lecia. W czwartek uroczysta gala w Filharmonii Podkarpackiej - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie