Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie SP nr 25 w Rzeszowie pomagają ptakom. Zawieszają dla nich budki lęgowe

Ula Sobol
Budki lęgowe zostały wykonane przez konserwatorów szkoły
Budki lęgowe zostały wykonane przez konserwatorów szkoły archiwum sp nr 25
Zanim budki lęgowe zawisły na drzewach przy Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, uczniowie uczestniczyli w edukacyjne pogadance.

Szkoła Podstawowa 25 w Rzeszowie postanowiła już po raz kolejny pomóc ptakom.

- Ptaki pełnią bardzo ważną rolę w środowisku, umilają życie człowiekowi i ożywiają nasze otoczenie. Właśnie dlatego, w ogrodzie szkoły, grupa uczniów uczestniczyła w akcji wieszania budek lęgowych dla ptaków - mówi Agnieszka Lewieniec, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przyrody, wychowawca klasy 2 e.

Zanim budki wykonane przez konserwatorów szkoły zawisły na drzewach, uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat ich przeznaczenia, przydatności i konieczności zastosowania.

Przygotowano „domki” dla wróbla, sikory modrej, sikory bogatki, mazurka, szpaka i zięby.

- Dzieci doskonale wiedziały, dlaczego budki lęgowe różnią się wysokością i wielkością otworu - opowiada koordynatorka akcji. - Budka lęgowa musi mieć odpowiedniej wielkości wejście, ze względu na bezpieczeństwo jej mieszkańców. Przez otwór powinien przejść dany gatunek ptaka, ale musi zabezpieczać przed wtargnięciem do wnętrza drapieżników (m.in. kota czy kuny). Długość budki w pionie, czyli jej głębokość jest równie ważna. Budka nie może być za krótka, bo inaczej drapieżnik nie będzie miał problemu z sięgnięciem do ukrytego na dnie skrzynki gniazda. Budka nie może być również zbyt głęboka, gdyż stanie się wtedy pułapką dla piskląt i będą one miały problem z wydostaniem się z niej - wyjaśnia Agnieszka Lewieniec.

Uczniowie klas druguch z wielkim zaangażowaniem i ciekawością pogłębiali wiedzę o budkach lęgowych. Dużą atrakcją pogadanki była także prezentacja z odgłosami ptaków.

- Uczniowie po naciśnięciu zdjęcia ptaka mogli odsłuchać dźwięki wydawane przez niego. Takie interaktywne zadanie bardzo się wszystkim podobało. Była to niezwykle ciekawa i pouczająca, a zarazem nietypowa, lekcja edukacji przyrodniczo-ekologicznej - opisuje nauczycielka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto