Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie uczą dbać o środowisko w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii"

Kinga Dereniowska
Kinga Dereniowska
Na co dzień uczą się II LO w Rzeszowie, ale oprócz tego, postanowiły uświadomić dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych w kwestii dbania o środowisko.

Projekt "Chloroplastik" jest realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Uczennice II LO w Rzeszowie prowadziły warsztaty ekologiczne w szkołach podstawowych na terenie Rzeszowa i okolic. Zorganizowano również eko-bal karnawałowy i konkurs ekologiczny dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Co kryje się pod nazwą projektu "Chloroplastic"?
- Chloro plast jako jako ogólnie rośliny, część przyrody oraz plastik, czyli jedno z największych zagrożeń dla tej przyrody - tłumaczy Justyna Rochecka, jedna z organizatorek. - Zajmujemy się też ochroną środowiska, uświadamiamy jakie są problemy, w jaki sposób można zapobiec zanieczyszczeniu środowiska.

Skąd pomysł na przeprowadzenie tego projektu?
- Usłyszałyśmy możliwości wzięcia udziału w olimpiadzie lekcji przedsiębiorczości - wspomina Gabriela Inglot, współorganizatorka. - Projekt "Zwolnieni z Teorii" polega na tym, że należy znaleźć społeczny problem, następnie znaleźć jakieś jego rozwiązanie.

- Jesteśmy na profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym, z tematem zanieczyszczenia spotykamy się codziennie na lekcjach biologii czy chemii - dodaje Łucja Borkowska. A że mamy już wiedzę pod tym kontem, stwierdziłyśmy, że dobrze będzie ją przekazać dzieciom w formie zabawy, bo taka forma jest najefektywniejsza.

- Niektóre dzieci na naszych zajęciach chwaliły się, co wraz z rodzicami robią, aby dbać o środowisko. Były też dzieci, które po raz pierwszy zderzyły się z tematem - ocenia Justyna Rochecka.

Dlaczego warto dbać o środowisko?
- Jeśli nie dbamy o środowisko, to nie dbamy o samych siebie - mówi Justyna. - Nie zapobiegniemy wyciekowi ropy na Atlantyku, czy innych toksycznych substancji, ale w naszych domach możemy wprowadzić zmiany.

Czy według uczennic miasto Rzeszów dobrze dba o środowisko?

- Jesteśmy przeszczęśliwe, że dziś do redakcji mogłyśmy przyjechać autobusem elektrycznym - cieszy się Gabriela.

- Rzeszów na tle innych miast jest bardzo czystym miastem. Bardzo dobrze działa MPGK - ocenia Justyna. Fajnie, że mamy dużo terenów zielonych. Są kontenery do segregacji śmieci, które są oznaczone, a to nie zawsze jest standardem.

Jak dziewczyny oceniają wiedzę na temat ochrony środowiska wśród swoich rówieśników?

- Nasi koledzy mają wiedzę na temat, ale nie stosują się do jej zasad. Gorzej z wprowadzeniem jej w życie - uważa Łucja Borkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto