Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TW "Łukasz" i oświadczenie IPN

AK
TW "Łukasz" i oświadczenie IPN w Rzeszowie
TW "Łukasz" i oświadczenie IPN w Rzeszowie AK / screen - Nowiny
Przypis w publikacji Rzeszowskiego Oddziału IPN wzbudził wiele emocji. Dotyczy proboszcza rzeszowskiej katedry. W związku z publikacjami mediów i reakcją księdza, wydano oświadczenie.

9 maja w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się prezentacja sześciu książek wydanych przez IPN. Podczas prezentacji, zainteresowanie mediów skierowane zostało głównie na jedną publikację, a ściślej mówiąc na przypis odnoszący się do ks. Stanisława Maca, proboszcza rzeszowskiej katedry.

Stwierdzenia zamieszczone w gazecie codziennej „Nowiny” z dnia 10 maja 2011 r. "sprowadziły pracę autorów książki do poziomu sensacji, wywołanej celowo do osobistych rozgrywek przez byłych działaczy opozycji demokratycznej" - pisze w wydanym dziś oświadczeniu Ewa Leniart, Dyrektor Rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Z tekstem opublikowanym na stronie "Nowin" można zapoznać się TU.

Wspomniany artykuł na łamach gazety codziennej wywołał wiele emocji. Dyrektor Rzeszowskiego IPN pisze również o reakcji księdza Stanisława Maca, który polemizując z przedmiotową publikacją, użył wobec pracowników IPN O/Rzeszów określenia: 'To banda – nie ma z kim rozmawiać'. Była to polemika na łamach innego, rzeszowskiego dziennika, - „Super Nowości” (wydanie z dnia 13–15 maja 2011 r. ).

"Sformułowanie to nie jest bez orzeczenia sądowego dopuszczalne nawet wobec przestępców, narusza wszelkie standardy dobrych obyczajów i kultury osobistej" - pisze E. Leniart. Podkreśla jednocześnie, że materiały dotyczące TW o ps. „Łukasz” są udostępniane na zasadach określonych w ustawie o IPN, zaś wiedza ta była znana Międzydiecezjalnej Komisji Historycznej dla rozpoznania i weryfikacji zasobów IPN dotyczących przypadków współpracy duchownych z tajnymi służbami PRL.

W ostatniej części oświadczenia zapowiadana jest publikacja źródłowa, przygotowywana przez pracowników Rzeszowskiego Oddziału, a zatytułowana roboczo: „Parafie rzeszowskie w świetle dokumentów UB, SB i Urzędu ds. Wyznań”. Jej opublikowanie będzie pomocne w zrozumieniu postaw i wyborów poszczególnych osób – w tym kapłanów – poddanych konfrontacji z bezdusznym systemem komunistycznym - pisze Dyrektor IPN w Rzeszowie.

Pełna treść oświadczenia Dyrektora Oddziału IPN w Rzeszowie - przeczytaj

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TW "Łukasz" i oświadczenie IPN - Rzeszów Nasze Miasto

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto