Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko będzie wyjątkowy, bo w tym roku świętujemy 80. rocznicę urodzin jazzmana

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
9 lipca w Rzeszowie startuje pierwszy dzień kolejnej edycji festiwalu Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, bo w tym roku świętujemy 80. rocznicę urodzin jazzmana. Program będzie szczególnie bogaty.

- Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył – mówi Anna Stańko, córka trębacza i założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko.

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko 2022: Pierwszy dzień wydarzenia

Wydarzenie rozpocznie się bezpłatnym koncertem o godz. 19 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich - Kuba Płużek Quartet + Oskar Török, Michał Chołka i Bartłomiej Skubisz – „Noc Lipcowa” – Stańko spotyka Schulza.

To muzyczny spektakl, w którym magiczne kompozycje Tomasza Stańko będą przeplatać się z magiczną prozą Bruno Schulza.

Ostatnia płyta Tomasza Stańko "December Avenue" była dedykowana m.in. pamięci Bruno Schulza, polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia, który żył i tworzył w leżącym obecnie na Ukrainie Drohobyczu. W 2022 r. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańko (11 lipca), a dzień później 130. rocznica urodzin Bruno Schulza. 2022 rok to również 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza z rąk hitlerowców (19 listopada). Rok, w którym w Rzeszowie na świat przyszedł Tomasz Stańko, był także rokiem przedwczesnej, tragicznej śmierci wybitnego pisarza i malarza. Kilka dat splata się symbolicznie w 2022 roku i łączy ze sobą Tomasza Stańko i Bruno Schulza, którego twórczością inspirował się muzyk. Z tej okazji zostaną wykonane utwory z ostatniej płyty Tomasza Stańko "December Avenue" oraz z płyty „Polin” przeplatane czytanymi fragmentami "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza w interpretacji rzeszowskiego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Michała Chołki.

Koncert będzie również symbolicznie nawiązywał do kultury żydowskiej społeczności tak licznie obecnej w Rzeszowie na przestrzeni wieków. Autorskich aranżacji i interpretacji utworów Tomasza Stańko dokona znakomity krakowski pianista i kompozytor Kuba Płużek i wykona je z towarzyszeniem własnego zespołu, w którego skład wchodzą grający z Tomaszem Stańko: perkusista Dawid Fortuna i kontrabasista Max Mucha oraz saksofonista Marek Pospieszalski i gościnnie słowacki trębacz Oskar Török. Skład uzupełni Bartłomiej Skubisz odpowiedzialny za sample i instrumenty perkusyjne oraz słowo wstępne. Interpretacji wybranych fragmentów prozy Brunona Schulza dokona Michał Chołka.

Kuba Płużek – fortepian, aranżacje
Marek Pospieszalski - saksofony
Max Mucha - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja

  • Oskar Török - trąbka
    Michał Chołka - interpretacja prozy Brunona Schulza
    Bartłomiej Skubisz - sample, instrumenty perkusyjne
    Autor koncepcji koncertu i wyboru tekstów: Bartłomiej Skubisz.

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko: Drugi dzień festiwalu

Drugiego dnia Toastu będą czekały dwa projekty specjalne, które także odbędą się na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. Pierwszy nawiązuje do burzliwego okresu twórczości Tomasza Stańko: lat 70. i kultowego dziś album „Purple Sun”.

O godz. 20 - wystąpi zespół EABS - polski septet jazzowy z Wrocławia, wyrosły w środowisku hip-hopowym, założony w 2011 r. przez Piotra Skorupskiego. Ten zespół miał zagrać z Tomaszem Stańko, w roku jego śmierci.

Z drugiej strony wystąpią Marcin Wasilewski Trio – to ponad dwie dekady koncertów i nagrań – od „Soul of things” po „Lontano” i „Wolność w sierpniu” – muzyka, na której wychowało się kolejne pokolenie fanów jazzu i która stała się przepustką do międzynarodowej kariery dla samego Tria. Marcin Wasilewski na tę szczególną dla członków jego Tria, Sławomira Kurkiewicza oraz Michała Miśkiewicza, serię koncertów “Toastu urodzinowego dla Tomasza Stańko” zaprasza do współpracy Nilsa Pettera Molværa, gwiazdę europejskiego jazzu, wybitnego norweskiego trębacza, kompozytora i producenta, uznawanego za pioniera jazzu.

Muzycy współpracowali dotychczas dwukrotnie – po raz pierwszy 30 kwietnia 2017 r. na zaproszenie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO i spotkali się ponownie w maju 2018 roku na Festiwalu Jazzonalia w Koninie by zaprezentować muzykę Tomasza Stańko.

"Toast" to cały cykl imprez:
◾ 9-10 lipca, 20:00, Rzeszów, koncerty - dziedziniec Zamku Lubomirskich

◾ 11 lipca, 20:00, Warszawa, koncert - plac Defilad

◾ 14-16 lipca, Rzeszów, Hotel Prezydencki - Warsztaty wokalne z Malwiną Pasternak

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i dorosłych Malwiny Masternak - wokalistka, kompozytorka i pedagog specjalizująca się w jazzie i muzyce współczesnej, absolwentka prestiżowej uczelni Berklee Global Jazz Institute w Bostonie (USA).
Informacje i zapisy:tel.507 360 395; e-mail: [email protected].

◾ 16 lipca, 18:00, Rzeszów, koncert - Rzeszowskie Piwnice
Koncert uczestników warsztatów wokalnych z Malwiną Masternak, którzy zaprezentują efekty swojej pracy warsztatowej.
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.

◾ 17 lipca, 17:00, Rzeszów, koncert - scena przy Fontannie Multimedialnej
Malwina Masternak z zespołem:
Iñigo Ruiz de Gordejuela – piano
JortTerwijn- kontrabas
Daniel Lizarrag – perkusja
W koncercie wystąpi również pięciu wybranych przez Malwinę uczestników warsztatów wokalnych.

◾ 24 lipca, Rzeszów, koncert - Sala Polska Hotelu Bristol
Z inicjatywy NCK powstał w Rzeszowie mural mający na celu uczczenie pamięci Artysty. Przy okazji uroczystego odsłonięcia muralu zaplanowany jest koncert "Dla Tomasza", w którym hołd Tomaszowi Stańko oddadzą wybitni muzycy - Józef Skrzek i Erik Truffaz. Koncert odbędzie się 24 lipca 2022r. w Hotelu Bristol. Wydarzenie będzie również streamingowane do internetu. NCK oraz Estrada Rzeszowska są partnerami organizacyjnymi koncertu.

Po urodzinowych toastach w Rzeszowie i Warszawie rozpocznie się międzynarodowy cykl wydarzeń pod hasłem “Remembering Tomasz Stańko”. Jego muzyka rozbrzmiewać będzie m.in. w Krakowie – mieście, gdzie odebrał swoją muzyczną edukację, zakładał pierwsze zespoły i nawiązywał przyjaźnie, które odcisnęły piętno na jego artystycznej karierze, na koreańskiej wyspie Jara, w Nowym Jorku i Londynie.

Ukaże się także anglojęzyczne wydanie biografii Tomasza Stańko pt. „Desperado” – wywiadu-rzeki, przeprowadzonego przez Rafała Księżyka. Premiery niepublikowanych dotąd nagrań trębacza szykują ECM Records i wydawnictwo Astigmatic. Finałem cyklu będzie jubileuszowa, 20. edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto