Tereny wokół hali targowej szpecą miasto. Radni za przebudową tego fragmentu Rzeszowa

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Radni PiS (od lewej) Robert Kultys, Marcin Fijołek i Waldemar Szumny, chcą szerokiej dyskusji na temat rewitalizacji terenów przy ul. Targowej w Rzeszowie
Radni PiS (od lewej) Robert Kultys, Marcin Fijołek i Waldemar Szumny, chcą szerokiej dyskusji na temat rewitalizacji terenów przy ul. Targowej w Rzeszowie Fot. Józef Lonczak
Udostępnij:
- Okolice hali targowej powinny być wizytówką Rzeszowa, a tymczasem szpecą miasto. To ma się zmienić - uważają radni Klubu PiS. Domagają się rewitalizacji placu wokół hali targowej oraz terenu przy ul. Targowej, 8 Marca i Gałęzowskiego, gdzie od lat zamiast przyjaznej przestrzeni handlowej dominują tzw. szczęki.

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie nie ustają w zabiegach o rewitalizację hali targowej i zagospodarowania terenu wokół niej oraz placu przy ul. Targowej i ul. Gałęzowskiego.

Kiedy ruszy rewitalizacja i przebudowa tych terenów?

- We wtorek na sesji Rady Miasta Rzeszowa chcemy dyskutować o konkursie na zaprojektowanie i uporządkowanie tego fragmentu miasta. Chcemy, tak jak wielu mieszkańców, aby okolice hali Targowej były wizytówką centrum Rzeszowa. Jak dotychczas szpecą nasze miasto. Dobrymi przykładami mogą być targowiska w Barcelonie czy Hala Koszyki w Warszawie. Aby tak się stało, potrzeba wypracować najlepszą koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni i wybrać najlepszy projekt, a potem przystąpić do realizacji tego przedsięwzięcia - uważa Marcin Fijołek, szef klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa.

Radni nie ukrywają, że rewitalizacja samej hali targowej i placu wokół niej jest skomplikowanym zadaniem.

- Hala targowa w Rzeszowie jest obiektem zabytkowym, więc nie można jej dowolnie przebudowywać, tylko należy odpowiednio wyremontować i zabezpieczyć oraz odsłonić i bardziej uwidocznić jej walory architektoniczne - wyjaśnia Robert Kultys, radny PiS.

Potrzebny parking podziemny

Radni nie przesądzają, jak ma być zagospodarowany teren wokół hali. - Cały plac targowy powinien nabrać nowego kształtu, a handel powinien odbywać się tu w bardziej estetycznych warunkach.

- Halę targową i okoliczne stoiska odwiedzają tysiące kupujących. Można tu zaopatrzyć się w wiele produktów spożywczych od lokalnych producentów, a także zdrową żywność. Nawet w sobotę w okolicy tego placu jest bardzo duży kłopot z parkowaniem samochodu. Dlatego należy tu zbudować duży parking podziemny - przekonuje Waldemar Szumny.

W pobliżu hali targowej działa także targowisko przy ul. Sobieskiego i Gałęzowskiego, które nie zmieniło się od prawie trzydziestu lat. Dominujące na tym placu tzw. szczęki, okres świetności - mówiąc delikatnie - mają już dawno za sobą. Radny Robert Kultys proponuje, aby temu miejscu przywrócić lepszy wygląd nawiązujący do wcześniejszej historii. Mogłyby tu powstać stylizowane kamienice z lokalami mieszkalnymi na wyższych kondygnacjach, mające na parterze lokale handlowe, usługowe czy gastronomiczne. Jednak o przebudowie i rewitalizacji placu trzeba rozmawiać z liczną grupą właścicieli tego terenu.

Radni klubu PiS zapewniają, że rozmawiali na temat ogłoszenia konkursu architektonicznego na zagospodarowanie obszaru wokół placu targowego i hali z prezydentem Konradem Fijołkiem. Także Janusz Sepioł, architekt miasta ze zrozumieniem podszedł do tego tematu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Tereny wokół hali targowej szpecą miasto. Radni za przebudową tego fragmentu Rzeszowa - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie