Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Lalki i Aktora Kacperek dał początek Teatrowi Maska. 60 lat temu

Małgorzata Froń
“Czarnoksiężnik z krainy Oz” to jeden ze spektakli Teatru Maska
“Czarnoksiężnik z krainy Oz” to jeden ze spektakli Teatru Maska archiwum
Teatr Maska w Rzeszowie jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu. Jest kontynuatorem dokonań i tradycji Teatru Lalki i Aktora Kacperek.

“Kacperek” powstał w 1953 roku, jako amatorski teatr lalkowy w Powiatowym Domu Kultury w Jarosławiu. Narodził się z pasji, jaką zaraziła swoich współpracowników jego założycielka - Izabella Melińska. Tworzyli go młodzi ludzie, uczniowie i absolwenci Liceum Plastycznego w Jarosławiu, a byli wśród nich Emilia Umińska, Anna Klimczak, Zyta Czechowska, Ryszard Szetela, Marian Klimczak, Tadeusz Czwakiel. Jeździli ze swoimi spektaklami po wioskach, grali w wiejskich świetlicach, domach kultury, szkołach.

Przełomem w historii “Kacperka” był rok 1956, w którym amatorski teatrzyk został upaństwowiony, czyli uzyskał status teatru - instytucji. Datę tę przyjmuje się za początek profesjonalnej działalności teatru i w odniesieniu do niej teatr świętuje kolejne jubileusze. W 1957 roku “Kacperek” został przeniesiony z Jarosławia do Rzeszowa. Przez lata jego siedziba mieściła się przy ul. Ofiar Getta.

- Trafiłam do teatru jako młoda dziewczyna i zostałam aż do emerytury - wspomina Jolanta Nord, aktorka. - Przez 45 lat działalności teatr nie posiadał własnej sceny. Jeździliśmy po całym województwie, graliśmy w klubach, domach kultury, remizach strażackich, szkołach. W Rzeszowie głównie w sali WDK, Domu Kultury Kolejarz. Mieliśmy swoją wspaniałą, wierną widownię. Zdobywaliśmy laury na międzynarodowych festiwalach. Całe życie zawodowe spędziłam w “Kacperku”, to były naprawdę niezapomniane, cudowne lata i wspaniali ludzie - wspomina z nostalgią Jolanta Nord, dzisiaj już na emeryturze.

Po latach tułaczki po obcych salach w 1999 roku teatr wprowadził się do własnego budynku z nowocześnie wyposażoną sceną. Zmienił też nazwę z TLiA Kacperek na Teatr Maska w Rzeszowie.

Artystyczny dorobek teatru obejmuje ponad 200 premier. Dominują wśród nich przedstawienia przeznaczone dla młodych i najmłodszych widzów. Z rzeszowskim teatrem lalek współpracowało wielu wybitnych twórców polskiego lalkarstwa - reżyserów (m. in. Jan Dorman, Włodzimierz Dobromilski, Janusz Galewicz, Joanna Piekarska, Zbigniew Poprawski, Jan Potiszyl, Andrzej Rettinger, Wojciech Wieczorkiewicz, Jerzy Zitzman) i scenografów (m. in. Jan Berdyszak, Ali Bunsch, Adam Kilian, Andrzej Łabiniec, Zygmunt Smandzik, Zenobiusz i Rajmund Strzeleccy).

Od grudnia 2008 roku dysponuje oprócz dużej sceny z widownią na 240 miejsc, również małą sceną, pozwalającą na realizację form teatralnych wymagających kameralnej przestrzeni i bliższego kontaktu z widzem. Wymiary małej sceny to 5 na 5 metrów, z możliwością rozbudowania do 5 na 7 m. Widownia małej sceny mieści 50 osób. Repertuar teatru obejmuje sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Liczba przedstawień rocznie wynosi średnio 350, a liczba widzów ponad 55 000. Gra na własnej scenie w Rzeszowie oraz na terenie całego województwa podkarpackiego. Prowadzi edukację teatralną, która zaznajamia młodych widzów z tajnikami sztuki teatru. Posiada Muzeum Lalek Teatralnych, w którym można obejrzeć lalki, dekoracje i projekty scenograficzne. W foyer działa galeria, prezentująca prace dziecięce oraz twórczość profesjonalnych artystów, w sposób szczególny otwarta dla debiutujących twórców.

Z okazji jubileuszu teatr organizuje wiele imprez.

- Ale jedno z wydarzeń będzie szczególne. Zamierzamy małej scenie naszego teatru nadać nazwę “Scena Kacperek”, kłaniając się tym samym tradycji oraz wszystkim tym, którzy budowali historię rzeszowskiego teatru lalek przez 60 lat - mówi Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto