Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowskie spółdzielnie nie chcą podwyżki cen za ogrzewanie. Tadeusz Ferenc interweniuje u premiera

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
23.01.2020 rzeszow spalarnia smieci pge fot krzysztof kapica
23.01.2020 rzeszow spalarnia smieci pge fot krzysztof kapica Krzysztof Kapica
Porozumienie Spółdzielni Mieszkaniowych w Rzeszowie skierowało do urzędu miasta pismo z prośbą o rozwiązanie sprawy podwyżek cen za ogrzewanie. Tadeusz Ferenc postanowił wysłać oficjalne pismo w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Niezrozumiałe jest dla nas podwyższanie opłat w czasie trwania pandemii koronawirusa i utraty przychodów i środków do życia dla znacznej części mieszkańców miasta w sytuacji gdy otrzymuje się informacje ze strony rządu RP, że: ceny gazu są obniżane; PGNiG wygrał spór z Gazpromem, co obniży ceny dostaw gazu

– czytamy w piśmie Porozumienia Spółdzielni Mieszkaniowych skierowanego do prezydenta Tadeusza Ferenca.

Chodzi o to, że zarządcy rzeszowskich spółdzielni mieszkaniowych dowiedzieli się, że podwyżka cen ogrzewania z planowanych ok. 7,5 proc. ma wzrosnąć do ok. 15 proc. Zależy im przede wszystkim na tym, aby dowiedzieć się czy to prawda i z czego to wynika oraz spróbować zapobiec wzrostom kosztów energii cieplnej.

Prezes Porozumienia SM tłumaczy, że epidemia bardzo mocno wpłynęła na wydatki, a w niedalekiej przyszłości mieszkańcy będą musieli ponieść tego koszty.

- Musimy spełnić wymogi sanitarne: odkażać place zabaw, zlecić odkażanie klatek schodowych, balustrad. To wszystko są koszty, które ponosi zarządca. A zapłacą za to ludzie, może nie od razu, ale po zakończeniu roku i podliczeniu budżetu na pewno pieniędzy zabraknie. Będzie podwyżka czynszu. Nie ma innej możliwości, bo zarządcy zasobów mieszkaniowych nie zostali objęci żadną pomocą na czas epidemii – tłumaczy Adam Węgrzyn.

Prezydent Ferenc interweniuje u premiera Morawieckiego

Na interwencję ze strony miasta nie trzeba było długo czekać. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc w sprawie podwyżek napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Zwracam się do Pana Premiera z prośbą o podjęcie działań w celu ochrony samorządów, a docelowo także obywateli przed monopolistycznymi praktykami spółki państwowej PGE Energia Ciepła S. A., która narzuca rażąco wygórowane ceny z tytułu sprzedaży ciepła, dążąc w ten niedopuszczalny sposób do maksymalizacji zysku

– pisze prezydent Tadeusz Ferenc.

I zwraca w liście uwagę na znaczną podwyżkę, która została już zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Do tej pory miasto płaciło PGE niecałe 7,5 tys. zł za 1 MW. Od 17 lipca ma to być prawie 8,6 tys. zł.

Prezydent Rzeszowa zauważa, że jest to aż o 15,5 proc. więcej. Oprócz tego pisze, że ta zmiana cen najbardziej uderza w mieszkańców i przedsiębiorców, którzy w czasie trwania pandemii koronawirusa byli zmuszeni do zamknięcia firm czy lokali.

Skąd takie podwyżki cen za ogrzewanie?

O to, dlaczego obserwujemy tak znaczne podwyżki cen za ciepło postanowiliśmy zapytać u źródła, czyli w PGE. Jak się dowiedzieliśmy, podobna skala wzrostów cen dotyczy niemal wszystkich miast w Polsce. Nawet tam, gdzie nie działają obiekty należące do PGE. Dlaczego?

- Największy wpływ na wzrost cen ciepła mają w ostatnich latach dwa czynniki fundamentalne - koszt paliwa i uprawnień do emisji CO2. Wzrost ceny zakupu węgla w okresie 2017-2019 wyniósł prawie 20 procent, natomiast cena uprawnień CO2 na przestrzeni lat 2017-2019 wzrosła ponad czterokrotnie – z niespełna 6 do poziomu ponad 20 EUR/tonę – tłumaczy Agnieszka Dietrich, rzecznik prasowy PGE Energia Ciepła.

I dodaje, że zmiany wynikają też z wyższych kosztów utrzymania infrastruktury ciepłowniczej, modernizacji i remontów. Wyjaśnia również dlaczego, pomimo budowy spalarni śmieci w Rzeszowie, podwyżka jest tak duża.

- Gdyby nie została wybudowana i uruchomiona, to skala podwyżki byłaby wyższa. Spalarnia zapewnia ok. 10% ciepła dostarczanego do miejskiej sieci, pozostała cześć wytwarzana jest w bloku gazowo-parowym, bloku silnikowym i kotłach węglowych – mówi Agnieszka Dietrich.

Teraz pozostaje czekać na odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego.


ZOBACZ TEŻ: Osiedla Słocina i Zalesie w Rzeszowie po gwałtownych ulewach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24