Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Paniagi po nowemu. Co się będzie działo w święto ulicy 3 Maja?

Beata Terczyńska
Rozmowa z Justyną Sokołowska jest dyrektorem Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM Rzeszowa.

Jak wydział kultury, sportu i turystyki, którym pani kieruje, planuje organizację tegorocznego święta ulicy 3 Maja?

Zmieniliśmy całkowicie charakter tej imprezy, dlatego że w ostatnim czasie zaczęła się ona przeradzać w jarmark.
Teraz tak to przekomponowaliśmy, że jarmark - owszem - będzie, ale w alei Lubomirskich. Natomiast przestrzeń ul. 3 Maja wraz z terenem obok fontanny multimedialnej zagospodarujemy wyłącznie pod wydarzenia artystyczne. Nie będziemy budować dużych scen na początku i końcu ulicy, ale kilka mniejszych, bardziej kameralnych. Święto Paniagi rozpoczniemy polonezem.

Na jakie atrakcje możemy liczyć?

Charakter święta ma być utrzymany w stylu lat 20. Przygotowana zostanie prezentacja zabytkowych pojazdów. W kilku różnych miejscach pokazane zostaną sceny rodzajowe ze słuchowiska Polskiego Radia Rzeszów "Drabina do nieba". Przy ul. Dymnickiego będzie miasteczko ułańskie przygotowane przez ułanów z Brzostku. Tradycyjnie planujemy też wystawę prac studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rada Młodzieży Rzeszowa szykuje "flash mob". Mamy też zaplanowane wydarzenie "Cykliści na Paniadze" z prezentacją historii rozwoju rowerów i jazdą na wysokim poziomie. Ponadto retro atelier z foto- ścianką w stylu lat 20. Tych projektów będzie znacznie więcej. Wszystkie opiszemy na naszej stronie internetowej. Będą też ulotki z mapką, plakaty.

Święto tradycyjnie zamknie gala operowa na Rynku?

Koncert, czyli premiera opery "Opera e la vita", rozpocznie się o godzinie 19. To będzie wspólna produkcja miasta oraz muzyków z Krakowa i Filharmonii Podkarpackiej. Libretto napisał krakowski poeta Bronisław Maj. Wystąpią między innymi Maciej Miecznikowski, w roli upiora w operze, oraz mezzosopranistka Małgorzata Walewska. Muzyka spektaklu to ubrane w fabułę najpiękniejsze arie i duety z takich oper jak "Czarodziejski flet", "Wesele Figara", "Traviata", Tosca, "Na- bucco" czy "Carmen". "Opera to życie" będzie pierwszym koncertem plenerowym w tym roku. Wstęp jest wolny, jak zresztą na wszystkie imprezy organizowane w Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto